Advertisement

ABD hazine tahvilleri, Çin'de imalat büyümesindeki azalışın hisseleri düşürmesinin, daha güvenli ülke tahviline olan talebin artmasıyla yükselişin 2. gününe girdi.

ABD'de 10 yıllık tahvil faizleri, HSBC Öncü Çin İmalat Endeksi'nin Aralık'ta beklenmedik bir şekilde gerilemesiyle, bir haftanın en büyük düşüşünü kaydetti. Fed'in, yarın ve sonraki günkü toplantısında ABD ekonomisinin, aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımını azaltmak için güçlü olup olmadığını tartışması bekleniyor.

"Çin'deki ekonomik veriler beklenenden daha zayıftı" diyen Tokyo merkezli BNP Paribas SA'nın stratejisti Tomohisa Fujiki, "Hisse senedi piyasası iyi durumda değil. Riskten kaçma hareketi tahvilleri destekliyor," diye ekledi.

Bloomberg Tahvil İşlemcisi'ne göre, 10 yıllık tahvil faizleri 2 baz puan düşüşle Londra saatiyle 08:25'te yüzde 2.84'ü buldu. Kasım 2023 vadeli yüzde 2.75'lik tahvil fiyatı 6/32 artışla 99 6/32'yi gördü. Faizdeki düşüş, 10 Aralık'tan beri en büyük gerileme olarak kaydedildi.

Bloomberg Dünya Tahvilleri Endeksi'ne göre, yatırımcılar Fed'in teşvik azaltımına hazırlanırken, hazine tahvilleri 2013 genelinde şu ana kadar yatırımcılara yüzde 2.8 kaybettirdi.