Advertisement

Avrupa Birliği maliye bakanları zordaki bankaların kapatılmasını ve kurtarılmasını tek elden yürütecek mekanizma üzerinde anlaştı.

Anlaşma, Euro Bölgesi'nde Mart'tan itibaren, ana çerçevesinin şimdiden belirlenen tek bankacılık kurulu için hükümetlerarası anlaşma müzakereleri yürütülecek ve eşzamanlı olarak taraf ülkeler zordaki bankaların kurtarılmasında kullanılacak fonların kurulmasını öngörüyor.

Bankacılık sektöründen toplanacak vergilerle oluşturulacak fonlar, 10 yıl içinde yaklaşık 55 milyar euroya ulaşacak ve Avro Bölgesi genelinde tek bir çatı altında toplanacak. 10 yıllık geçiş döneminde muhtemel banka kurtarmalarında ortak fon kademeli olarak daha fazla yük alacak.

Tek Çözüm Mekanizması, Brüksel'de büyük ülkeler ile küçükler ve Euro Birliği dışındakiler ile euro üyelerini karşı karşıya getiren ve Almanya, Avrupa Merkez Bankası'nın zor durumdaki bankaların merkezi kontrol çağrılarına karşı vergi mükelleflerini koruma isteğinin öne çıktığı 2 günlük görüşmelerin ardından şekillendi.

İç pazar ve hizmetlerden sorumlu AB Komiseri Michel Barnier, maliye bakanlarının mutabakatıyla ilgili, "Bankalar hata yaptığında ve krizle karşılaştığında artık faturayı vergi verenler ödemeyecek" değerlendirmesinde bulundu.

Bu anlaşmanın, tüm bankacılık birliğinin son binası olduğunu söyleyen Hollanda Maliye Bakanı ve Eurogrup başkanı Jeroen Dijsselbloem, "Bankacılık sektörünü, kendi riskleri ve kayıplarından sorumlu hâle getiriyoruz. Bu, bankacılık işlerinde, ekonomik olarak sağlıklı olan bir yaklaşım" diye konuştu.

AB içindeki hükümetlerarası bir anlaşmaya dayalı mekanizmada saf dışı kalacak olan Avrupa Parlamentosu'nun düzenlemeye bu haliyle onay vermesi zor görünüyor.