Advertisement

(16:45'te güncellendi)

Avrupa hisselerinin birçoğu, ABD'den gelecek olan dayanıklı tüketim malları siparişleri ve yeni konut satışları verileri öncesinde yükseldi. Bugün işlem saatleri, Noel arifesi sebebiyle kısaltıldı. ABD endeks vadelileri ve Asya hisseleri ise yatay seyretti.

Royal Boskalis Westminster NV, Avustralya'da 275 milyon dolarlık ihale kazanmasının ardından yüzde 2.7 yükselirken, Bankia SA yüzde 1 arttı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 tırmanışla 324.05 puandan kapandı. İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi yüzde 0.2 kazandı. Standard & Poor's 500 Endeksi vadelileri yatay seyrederken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1'den daha az yükseldi.

"Ekonomideki ivme iyileşiyor" diyen Amsterdam merkezli BNP Paribas Investment Partners'in stratejisti Joost van Leenders, "Kazanç büyümesi sayesinde gelecek sene hisse senetleri için olumlu geçecek. Kısa vadede, yatırımcılar kazanan varlık sınıfında kendilerini pozisyonlayacaklar," diye görüş bildirdi.  

IMF'nin ABD'nin ekonomik büyüme görünümünü yükselteceğini açıklamasının ardından, Avrupa hisseleri dün Nisan'dan beri en büyük 4 günlük rallisini bitirmiş oldu. Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını uzun süreler rekor düşük seviyelerde tutacaklarını açıklamalarından sonra, Stoxx 600 Endeksi bu yıl yüzde 16 kazanarak, 2009'dan beri en iyi yıllık performansını sergiledi.

(16:45'te güncellendi)