Advertisement

Piyasa uzmanları, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın bugün yaptığı, "2014 Yılında Para ve Kur Politikası"  konulu basın toplantısını dikkatle izledi.

Bloomberg HT'ye değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, konuşmayı genel hatlarıyla "olumlu" olarak değerlendirdi.

Alternatifbank Ekonomisti Serdar Şenol, Merkez Bankası'nın faizden hamle yapmayı tercih etmediğine dikkat çekerek, "Merkez Mayıs'a kadar faiz silahını kullanmayacak. Bunun yerine likidite yönetimine ağırlık verecek. Tüketici kredilerindeki artışın azaltılması ve daha fazla Döviz satışı gibi. Rezerv opsiyon katsayısı artırılacak. Bu da likidite yönetimine dahil. Faiz ve diğer endtrumanlar biraz geri planda kalacak. Açıklamaya yönelik genel algılama olumlu, ancak daha az enstrumanlı politikaya geçilmeyecek. Kredilerden dolayı cari a.ık haka ön planda. Bu da olumlu karşılandı" dedi.

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, açıklamanın ardından faiz ve döviz tarafında netlik olduğunu söyledi. Öztok Altınsaç, "Açıklamaların ardından öngörülebilirlik arttı. Bu olumlu. Döviz tarafı, likidite yönetimine göre biraz ağırlık kazandı. Türkiye'nin dinamiklerinde ciddi bozulma var ve bu durum, yalnızca faiz artırma ile çözülemez. Bu nedenle, Başçı'ya katılıyorum. Enflasyon tarafında ise, zamlar (örneğin elektrik) konuşulmaya başlandı. Enflasyon nasıl kontrol edilecek. Döviz politikası takvimi olumlu, ancak rakam yüksek. Global tarafta olumsuzluklar var, Türkiye'nin krıılganlığı üst sıralarda eve siyasi tarafta da kırılganlık var. Bu üç olumsuz nedenden dolayı TL'nin değer kazanması zor görünüyor" dedi.

Burgan Securities Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, cari açıkta bozulmalar olduğunu ve bu nedenle Başçı'nın kredi büyümesinden bahsetmesinin normal olduğunu söyledi. Bürümcekçi, "Rezerv opsiyon katsayısı konusunda Merkez Bankası bir taşla iki kuş vurmak istiyor. Hem bankaların TL ihtiyacını giderecek, hem de elde ettiği dövizleri satmayı planlıyor. Bu adımın doğru olduğunu düşünüyorum, ama yeterli olmayabilir" dedi.