Advertisement

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, demokratik hukuk devletinde devlet kurumlarında çalışanların bireysel olarak farklı düşünceleri ve ideolojileri olabileceğini ifade ederek, "Bunların hepsi devlet işleri ve kamu işleri dışında meşrudur. Devlet işleri, kamu işleri söz konusu olduğunda devlet otoritesi ve anayasa, kanunlar ve çalıştıkları kurumların kuralları bağlar. Bunun dışında hiçbir otorite söz konusu olamaz ve hiçbir dayanışma söz konusu olamaz" dedi.

Gül, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninin ardından Çankaya Köşkü'nde ödül alanlar için resepsiyon verdi.

Ödül alanlarla yakından ilgilenen ve onlarla anı fotoğrafı çektiren Gül, daha sonra gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı. Gül, önce gazetecilerden kendisine sormayı düşündükleri soruları dinledikten sonra genel bir cevap verdi. Sorulara tek tek yanıt vermek yerine ilkesel olarak cevap vermek istediğini dile getiren Gül, cevabının soruların hepsini kapsayacağına inandığını kaydetti.

Gül, Türkiye'de son 10 yılda siyasi, hukuk alanlarında köklü reformlar yapıldığını belirterek, "Bütün bunların yapıldığı bir ülkede herhangi bir yolsuzluk veya yanlış söz konusu olursa bunların üstü falan kapanmaz, kapanamaz. Önce bunun bilin. Çünkü Türkiye bundan 15-20 sene önceki Türkiye değil. 10 sene içerisinde ülkede doğrusu olağanüstü reformlar yapıldı. Kanunlar, her şey. O bakımdan önce buna herkesin rahat olması gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

-Yargı Türkiye'de hem bağımsız, hem de tarafsız-

İkinci olarak ise iddia edilen yolsuzluk konularının mahkemeye, yargı sürecine taşındığını kaydederek, şunları söyledi:

"Yargı Türkiye'de hepimiz biliyoruz ki, hem bağımsız hem de tarafsız bir yargı. Demokratik hukuk sistemi içinde böyle. Şimdi yargıya, mahkemeye ulaşan bu şeyleri mahkeme gayet titiz bir şekilde şüphesiz ki, değerlendirecek ve inceleyecek ve neticede eminim ki hiç kimsede soru işareti bırakmayacak şekilde, neticede bütün bu bahsi geçen tartışmalar ve iddialarla ilgili nihai kararını mahkeme verecektir. Dolayısıyla şu anda yargı sürecinin çalışmasını ve neticede meselenin aslı ne ise ortaya çıkartmasını herkesin beklemesi gerekir. İnanıyorum ki mahkemeler bunu en doğru şekilde neticeye ulaştıracaktır."

Gül, Türkiye'de mahkemelerin bağımsız olduğunu, doğru ne ise Türk milleti adına mahkemelerin bu kararı vereceğini belirtti.

"Devletin içindeki yapılanmalar" konusunda gelen soruya da değinen Gül, şunları dile getirdi:

"Demokratik hukuk devletinde, devlet kurumlarında çalışan, bu silahlı kuvvetler olur, emniyet, yargı olur bu, veyahut da devletin başka kurumları olur. Bu kurumlarda çalışanlar hepsinin bireysel olarak farklı düşünceleri ve ideolojileri olabilir. Farklı siyasi akımlara bağlı olabilirler. Ama bunların hepsi devlet işleri ve kamu işleri dışında meşrudur. Ama devlet işleri, kamu işleri söz konusu olduğunda devlet otoritesi ve anayasa, kanunlar ve çalıştıkları kurumların kuralları bağlar. Bunun dışında hiçbir otorite söz konusu olamaz ve hiçbir dayanışma söz konusu olamaz. Bütün demokratik hukuk devletlerinde bu böyledir. Bu, bugün için de dün için de bundan sonrası için de bir temel ilkedir, açık söyleyeyim."

Gül, bugün bazı şeylerden şikayet edildiğinin altını çizerek, "Yargı süreci diyoruz, bazı şeyler. Dün de bu tip şeyler oluyordu" dedi. Başından beri bu tip yanlışlara her zaman dikkat çektiğini belirten Gül, "Bütün bunlar demokratik, hukuk devleti ilkelerinin en gelişmiş ülkelerdeki gibi, Türkiye AB ile müzakere yapan bir ülke, çıkarttığımız bir çok kanun, reform ve yasalarda, bu paralelde hep çıkarttık. Dolayısıyla bunların uygulanmasına muhakkak ki her dönemde dikkat edilmesi gerekir" ifadesini kullandı.

-Kabine değişikliği-

Başbakan Erdoğan ile kabine değişikliğini geniş bir şekilde konuştuklarına vurgu yapan Gül, "Kendisinin çeşitli düşünceleri var. Ben de tabii düşüncelerimi kendisi ile paylaştım. Hazırlıklarını yapıyor. Değerlendirmelerini yapıyor. Yurt dışına gitti biliyorsunuz. Gelince zaten görüşeceğiz ve o zaman zaten duyacaksınız" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, yapılması gerekenin sakince, şeffaf bir ülkede işler nasıl oluyorsa bu şekilde olmasını herkesin takip etmesi gerektiğinin altını çizerek, "Tabii ki düşünceler, görüşler yazılır, çizilir ama bunlara ne kadar ilkeli bir şekilde bakılırsa o kadar bu memleketin yararına olur. İlkeli dediğim şey de şu: Dediğim gibi demokratik hukuk devletinde standartlar nasıl olursa hep öyle olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Gazetecilerin sorularına genel bir değerlendirme ile cevapladıktan sonra "söyleyeceklerim bunlar" diyen Gül, "Bunun dışında ne söylesem açıkçası polemiğe girmiş olurum veyahut da siz bir şey sorsanız. Arkasından başka şey de gelir" dedi.

Gül, "Bu 4 bakandan biri yeni kabinede önünüze gelirse onaylar mısınız?" sorusuna "Sayın Başbakan ile konuştuktan sonra o açıklar. O zaman görürsünüz" cevabını verdi.

AA