Advertisement

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Enflasyon görünümünde tedbir alınması gereken bir durum ortaya çıkarsa faiz oranlarıyla ilgili gereken tedbirleri yine alabiliriz" dedi.

Başçı, "2014 Yılında Para ve Kur Politikası" konusunda düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Faiz oranlarıyla ilgili bir soru üzerine Başçı, bu konuda daha önce önemli bir ayarlama yaptıklarını ve enflasyonu baz aldıklarını söyledi. Enflasyon beklentisinde sınırlı bir yükselme olduğuna dikkati çeken Başçı, şöyle konuştu:

"O sınırlı yükselmeye karşı biz çok daha güçlü bir faiz oranlarında politika tepkisi verdik diye düşünüyoruz. Bunu önceden yapmak akıllıcaydı. Haziran, Temmuz aylarında bunu yapıp ondan sonra faiz oranlarıyla ilgili belirsizliği ve oynaklığı mümkün olduğu kadar azaltmak için perspektif verilmesi gerekiyordu. Onu da ağustos ayında yaptık. Dolayısıyla o dönem 6,75-7,75 söylemimiz gerçekten gerçekleşti. Bundan sonraki dönemde ne olacak, yine enflasyon görünümüne Merkez Bankası ağırlıklı olarak bakacak ve enflasyon görünümünde tedbir alınması gereken bir durum ortaya çıkarsa burada gereken tedbirleri yine faiz oranlarıyla ilgili de alabiliriz. Şu anda önceliği sistemin fonlama ihtiyacının artırılmasına veriyoruz. Sistemin fonlama ihtiyacı 45 milyar liraya gelir daha sonra biraz daha artabilir ve öyle bir noktaya gelebilir ki burada tüketici kredilerinin büyüme hızı yeterince yavaşlamış olur, enflasyon üzerinde herhangi bir risk kalmaz, o zaman bizim de ilave bir tedbir almamıza gerek kalmaz."

Başçı, Merkez Bankasının iletişim politikasının eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine, iletişim araçlarının aynı olduğunu belirterek, basın mensuplarıyla çok sık; iş adamlarıyla da yılda 4 kez bir araya geldiklerini söyledi.

"Kurdaki yükseliş ve piyasalardaki hareketlenmede ABD Merkez Bankası (FED) açıklamalarının etkisi var mı?" şeklindeki soruya da Başçı, "Çok abartıldığı kadar, korkulduğu kadar bir etki yapmadı diye düşünmek gerekir. İç belirsizlikler salı gününden bu yana daha fazla etki yaptı gibi görünüyor" yanıtını verdi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Geçen yıl benzer bir toplantıda 2013'ün sakin bir yıl olacağını beklediğimizi söylemiştim, yanılmışım. Erken konuşmamak gerekiyor" dedi.

Başçı, Merkez Bankası Toplantı Salonunda "2014 Yılı Para ve Kur Politikası" konulu toplantıda değerlendirmelerde bulundu.

Geçen yıl benzer bir toplantıda 2013'ün sakin bir yıl olacağını beklediğini söylediğini anımsatan Başçı, "Yanılmışım. Erken konuşmamak gerekiyor. Dolayısıyla hiçbir zaman acele etmemek gerekiyor ve şartları gelişmeleri izleyip doğru politika tedbirlerini zamanında devreye almak gerekiyor" diye konuştu.

Başçı, bir soru üzerine, 2013'ün başlarının oldukça sakin geçtiğini, buna karşın ABD Merkez Bankasının (Fed) mayısta parasal genişlemeden çıkış sinyali vermesiyle hareketli bir yıl görünümü kazandığını söyledi. 2014 yılı başlarının da hareketli olacağının göründüğünü ifade eden Başçı, "Fakat hiç belli olmaz. Gelişmeleri hep beraber gözleyelim. Sakinleşme yolunda da gelişmeler olabilir. Hiçbir zaman için erken konuşmamak lazım" şeklinde konuştu.

Tüketici kredilerinin artış hızının yüzde 15 seviyelerine inebilmesi adına alınan önlemlerin yeterli olup olmadığına ilişkin soru üzerine Başçı, bugüne kadar alınan önlemlerin trendi yüzde 15'in hafif üzerine çektiğini kaydetti.

Merkez Bankasının likidite politikasının ve BDDK'nın açıkladığı önlemlerin kredi artış hızını yüzde 15 seviyelerine çekeceğini ifade eden Başçı, "Herhangi bir risk görmüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Döviz kuru konusunda öngörüsünün sorulması üzerine Başçı, reel efektif kur endeksi açısından değerlendirildiğinde TL'nin aşırı satış bölgesinde olduğunu söyledi. Başçı, "(Her şey sakinleştiğinde nereye gelmesi gerekir) diye baktığımızda, ağustos ayında konuştuğumuz seviyeler görülmeye devam ediyor. Orada herhangi bir değişiklik yok. Fakat arızi gelişmeler sapmalara yol açabiliyor" ifadesini kullandı.

- "Tüketici kredilerinin büyüme hızında sonuç alacağımızı düşünüyoruz"-

Daha önce Gaziantep'teki toplantısında dolar kuru ile ilgili, "Ocak sonunu görelim" sözlerinin hatırlatılarak, "Son 1 haftada yaşanan gelişmelerin ardından doların geldiği seviyeye baktığımızda 1,92 seviyeleri için ocak sonu takvimlendirmesini hala koruyor musunuz?" sorusuna Başçı, "Burada tüketici kredilerinin büyüme hızında sonuç alacağımızı düşünüyoruz. Orada sonucun alınacağı netleştikçe Merkez Bankası piyasaya önce döviz likiditesi yoluyla daha sonra da rezerv opsiyon katsayılarındaki artış yoluyla gerekli likiditeyi sağladıkça burada farklı bir gelişme izleyebiliriz. Acele etmeyelim. Ocak sonunda konuyu tekrar değerlendirelim" yanıtını verdi.

2014 yılı dolar kuru beklentisinin sorulması üzerine Başçı, orta ve uzun vade için her zaman 117-122 arasında bir reel efektif kur endeksi tahmini yaptığını dile getirdi.

- "... Ters sonuç doğurabilir"-

Enflasyon seviyeleri ile ilgili de görüşlerini paylaşan Başçı, enflasyonun bu ay yüzde 7 civarında gerçekleşme ihtimalinin olduğunu belirterek, ocak ayında ise baz etkisiyle bir miktar düşüş yaşanabileceğini dile getirdi.

Çekirdek enflasyonun yüzde 5'in oldukça üzerinde olduğunu anlatan Başçı, mevcut para politikası duruşunun yeterli olduğunu kaydetti. Başçı, para politikası duruşunda değişiklik gerekirse gelecek PPK toplantılarında sadece ölçülü ayarlamaları gündeme alabileceklerini söyledi.

Faiz oranlarının enflasyonun görünümüne göre belirlendiğine işaret eden Başçı, "Döviz kurlarını istikrara kavuşturmak için para kanallarını kullanırsanız ters bir sonuçla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu, bir kısır döngüye girer. Dolayısıyla hem faizler yükselir hem döviz yükselir. Biz, bunu istemiyoruz. Likidite politikası ile gerekli tedbirleri almaya gayret ediyoruz. Şu ana kadar oldukça başarılı olduğumuzu düşünüyorum" dedi.


AA