Advertisement

ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri Kasım tahmin edilenden hızlı arttı. Bu durum, üçüncü çeyrekteki durgun seyrin ardından, ABD işletme yatırımlarındaki sıçramayı işaret eden geniş tabanlı kazançları gösteriyor.

Kullanım ömrü en az üç yıl olan malları içeren dayanıklı tüketim mallarına yönelik siparişler, Ekim ayındaki yüzde 0.7'lik düşüşün ardından, Kasım ayında yüzde 3.5 yükseldiç Bloomberg'in anketine katılan 75 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 2 artması bekleniyordu. Genellikle volatil seyreden ulaşım ekipmanları hariç dayanıklı tüketim malları siparişleri de beklentilerden daha iyi çıktı.

Otomobil ve konut için artan talep, 3M Co. gibi imalatçıları olumlu etkiliyor ve genişlemenin hızlanmasına yardımcı olan üretimdeki artışlara neden oluyor. Yeni ekipmanlara yatırım da, tüketici harcamalarının artması ve daha küçük çaplı bütçe kısıntılarının şirketlerin güvenlerini artırması ile birlikte güçlenebilir.

New York'ta TD Securities USA LLC ekonomisti Gennadiy Goldberg, "İşletme harcamaları içim çok umur verici işaretler var," dedi ve "Bu durum, dördüncü çeyrekte, büyüme için oldukça olumlu" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg'in anketine katılanların bu veri için tahminleri, yüzde 0.5 düşüşle yüzde 5.5 artış arasında geldi.