Advertisement

-ABD'de dayanıklı mal siparişleri "güçlü" arttı

ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri Kasım tahmin edilenden hızlı arttı. Bu durum, üçüncü çeyrekteki durgun seyrin ardından, ABD işletme yatırımlarındaki sıçramayı işaret eden geniş tabanlı kazançları gösteriyor.

Kullanım ömrü en az üç yıl olan malları içeren dayanıklı tüketim mallarına yönelik siparişler, Ekim ayındaki yüzde 0.7'lik düşüşün ardından, Kasım ayında yüzde 3.5 yükseldiç Bloomberg'in anketine katılan 75 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 2 artması bekleniyordu. Genellikle volatil seyreden ulaşım ekipmanları hariç dayanıklı tüketim malları siparişleri de beklentilerden daha iyi çıktı.

-ABD'de 1. el konut satışları beklenenden az geriledi

ABD'de birinci el konut satışları Kasım ayında beklenenden az geriliyerek, beş yılın zirvesi yakınındaki seviyeyi korudu ve konut sektöründeki toparlanma ivmesinin, artan mortgage faizlerine rağmen hız kazandığını gösterdi.

Satışlar Kasım ayında yüzde 2.1 düşüşle yıllık bazda 464,000 olurken, Ekim ayı verisi Temmuz 2008'den bu yana en yüksek olan 474,000'e revize edildi. Bloomberg anketine katılan 75 ekonomistin tahmin medyanı satışların 440,000'e düşeceği yönündeydi.

-ABD hisseleri veriler ile zirveyi genişletti

ABD hisseleri, dayanıklı tüketim malları siparişlerinin Kasım'da beklentilerin üstünde yükselmesi ve birinci el konut satışlarının tahminleri aşması ile yükselirken, gösterge endeksler zirveyi genişletti.

Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.3 tırmanarak, Noel tatili arifesi nedeniyle yerel saat ile 13:00'da (TSİ 20:00) sona eren günü 1,833.24 puandan tamamladı.

-Avrupa hisseleri alıcılı seyretti

Avrupa hisselerinin birçoğu, ABD'den gelecek olan dayanıklı tüketim malları siparişleri ve yeni konut satışları verileri öncesinde yükseldi. Bugün işlem saatleri, Noel arifesi sebebiyle kısaltıldı. ABD endeks vadelileri ve Asya hisseleri ise yatay seyretti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 tırmanışla 324.05 puandan kapandı. İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi yüzde 0.2 kazandı. Standard & Poor's 500 Endeksi vadelileri yatay seyrederken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1'den daha az yükseldi.

-Gelişen piyasalar ABD verileri ile yükseldi

Gelişen piyasa hisseleri, beklenenden iyi gelen ABD verilerinin küresel büyümeye yönelik iyimserliği artırması ile iki haftanın zirvesine tırmandı. Türkiye'de BIST 100 ise BlackRock Inc.'nin ülkedeki hisselere yatırım yaptığını açıklaması ile yükseldi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 kazançla 995.33 puana çıktı. BIST 100 Endeksi, BlackRock'un Türk hisselerindeki değerlemelerin ilgi çekici olduğunu açıklaması ile üç ayın en düşüğünden toparlandı. Lira, Merkez Bankası'nın Ocak ayı sonuna kadar en az 6 milyar dolar satacağını alacağını açıklamsı ile güçlenirken, Bloomberg tarafından takip edilen 24 gelişen ülke para birimindeki yükselişlere öncülük etti.

-Altın "fiziki" talepten destek aldı

Altın New York'ta, bu ayki fiyat düşüşünün daha fazla fiziki talep çekebileceği spekülasyonu ve Güney Sudan'da şiddet olaylarının artmasının ardından, son üç seansta ikinci kez yukarı yönde hareket etti.

Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 yükselerek, New York saati ile 10:05'te, ons başına 1,201.60 dolara çıktı. Metal bu yıl, hisse senetlerinin ralli yapması ve Fed'in varlık alımlarını aylık 85 milyar dolardan 75 milyar dolara azaltacağını kaydetmesi ile birlikte, dün itibariyle yüzde 28 değer kaybetti ve 1981'den bu yana en kötü yıllık performansını göstermeye yönlendi.

-Petrol fiyatları veriler sonrasında yükseldi

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları, ABD'de dayanıklı tüketim malı siparişlerinin beklenenin üzerinde yükselmesi ile güçlenen büyümenin benzin talebini artıracağı düşüncesi ile son beş günde dördüncü kez yükseldi.

Şubat vadeli WTI petrolün varil fiyatı 31 sent kadar yükselerek New York saati ile 12:02'de Nymex'te 99.22 dolardan işlem gördü. Fiyatlar 2013'te yüzde 8.1 yükseldi. Tüm kontratlarda işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 74 altında seyretti. Nymex'te işlemler bugün Noel arifesi nedeniyle yarım gün sürecek ve yerel saat ile 13:30'da (TSİ 20:30) sona erecek.

Şubat vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise Londra merkezli ICE Futures Europe'da 42 sent ilerleyerek 111.98 dolar oldu. Brent petrol ile WTI arasındaki fark 12.49 dolar olarak kaydedildi. Fark dün artışın 4. gününde 13 doları bulmuştu.

-ABD'de 10 yıllık tahvili faizleri 3 ayın zirvesinde

ABD'de 10 yıllık Hazine tahvili faizleri, Fed tahvil alımı programını azaltmaya başlamışken dayanıklı tüketim malları siparişlerinin Kasım'da beklentilerin üstünde çıkmasıyla 3 ayın zirvesine ulaştı.

10 yıllık tahvilin faizi üç baz puan düşerek New York saatiyle 08:34'te yüzde 2.36'ya indi. Bugün 11 Eylül'den beri en yüksek seviye olan yüzde 2.97'yi bulmuştu.

-Dolar tekrar 5 yılın zirvesine hareketlendi

Fed'in teşvikleri azaltması ve Japonya Merkez Bankası'nın öngörülmedik parasal genişlemesini sürdürmesiyle birlikte traderların iki ülkenin politikalarındaki ayrışmaya göre pozisyon alması üzerine dolar, yen karşısında 5 yılın zirvesine doğru yükseldi.

Dolar yen karşısında 20 Aralık'ta 104.64 yen ile Ekim 2008'den bu yana zirveyi görmesinin ardından, New York saati ile 08:31'de yüzde 0.2 kazançla 104.33 yen seviyesinde. Dolar euro karşısında ise yüzde 0.1 değerlendi ve 1.3677 dolar oldu. Euro yen karşısında büyük bir değişklik göstermeyerek 142.67 yenden işlem görüyor.