Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de para piyasası oranları, Çin Merkez Bankası'nın dün finansal sisteme nakit enjekte etmesinin ardından 2. gününde de düşüş kaydetti. Küçük ölçekli şirketler endeksi, fonlama maliyeti endişelerinin azalmasıyla yükseldi.

Bankacılık sistemindeki fonlama mevcudiyetinin göstergesi olan 7 günlük geri alım oranı 10:53 itibariyle 83 puan düşerek, yüzde 5.61'e geriledi. ChiNext küçük ölçekli şirketler endeksi 2. gününde de ralli yaparak yüzde 0.8 sıçradı. Yuan, dolar karşısında 6.0714 seviyesinden 20 yılın en yükseğini kaydetti.

Çin Merkez Bankası, 2011'den bu yana borçlanma maliyetlerindeki en büyük tırmanışın, Şanghay, Hong Kong ve New York'ta işlem gören Çin hisselerinde satışlara neden olmasının ardından bankalara daha fazla nakit vermek için adımlarını artırdı.

Düşük miktara bakıldığında, Çin merkez bankasının fon enjeksiyonunun bir hayli "sembolik" olduğunu savunan Şanghay'daki Zheshang Securities Co.'nun stratejistlerinden Wang Weijun, "Muhtemelen yıl sonuna doğru para piyasası oranlarının yukarıda kaldığını göreceğiz. Hisseler de baskı altında olacak" dedi.

Dalgalanan 7 günlük repo faizi için gereken sabit ödeme olan 1 yıllık faiz swapları bugün yüzde 4.97'de seyretti. 1 yıllık faiz swapı 23 Aralık'ta yüzde 5.13'ten rekor kırdı.

Çin Merkez Bankası (PBOC), geçtiğimiz haftaki 300 milyar yuanlık nakit enjeksiyonunun yetersiz olmasının ardından dün yüzde 4.1 getiri ile 29 milyar yuanlık 7 günlük repo kontratı enjekte etti. PBOC'nin hamlesinin ardından 7 günlük repo faizi Şubat 2011'den bu yana en sert düşüşünü kaydetti.