Advertisement

ABD'de yasakoyucular bütçe anlaşmasının, Washington'ın mali gösterilerinin sonu olacağını söyledi. Ancak atılması gereken bir adım daha var: Hükümetin tüm kuruluşu için ansiklopedik bir harcama tasarısı hazırlamak.

Kongre'nin 15 Ocak'tan önce bu görevi yerine getirebilmesi için çok kısa zamanı var ve yasa tam hazırlanana kadar Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında bir anlaşmazlık daha yaşanabilir.

Kongre'nin işlevsiz olduğunu söyleyen Temsilciler Meclisi Ödenek Komitesi'nin eski kıdemli direktörlerinden Scott Lilly, "Bu ödenek komiteleri için de geçerli emin değilim. Olabilir. Bu süreç bunu anlamak için bir sınav niteleğinde olacak" dedi.

Bu durum, özellikle de ara seçim yılı olan 2014 için geçerli. Çevre Koruma Ajansı'nın düzenleme denetiminden, yerel istihdama zarar verebilecek olan savunma harcamalarına kadar birçok harcama planı, Temsilciler Meclisi ve Senato'da karşılıklı saldırılara açık olacak.

Yasakoyucuların, bu ayın başlarında bütçe müzakerelerinde anlaşma sağlamasına rağmen, Demokrat Senatör Patty Murray ve Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Paul Ryan, yalnızca harcama önceliklerini belirledi. Yasa koyucuların şimdiki müzakereleri, paranın fiili olarak harcanmasıyla sonuçlanacak.

ABD Başkanı Barack Obama 20 Aralık'ta verdiği basın konferansında "Anlaşıldığı ilan etmek için muhtemelen çok erken ama en azından sonsuz bir düğüm içinde değiliz" dedi.