Advertisement

Fed, yabancı bankaların, Dodd-Frank Yasası'nın, ABD'deki birimlerindeki türev işlemlerini ayırmalarını öngören şartı ertelemesine izin verecek kuralı tamamladı.

Son hâli 31 Ocak'ta devreye girecek olan tasarı, Haziran'daki geçici versiyonundan çok farklı olmayacak. tasarı, yabancı bankaların ABD'deki sigortasız birimlerine, mevduat ve sigortası olan ve hükümet desteği olan birimlerle eşit davranacak.

Frankfurt merkezli Deutsche Bank AG, Londra merkezli Standard Chartered Plc ve Fransa'nın en büyük 2. bankası Societe Generale SA gibi yabancı bankalar şu zamana kadar tasrıyı Temmuz 2015'te uygulamak için 2 yıllık erteleme aldı. JPMorgan Chase&Co.,  Goldman Sachs Group Inc. ve Bank of America Corp. da türev işlemlerini, mevduat alımıyla işleyen birimlerinden ayırmak için 2 yıllık geçiş süreci ertelemesi kazanmıştı.

Küresel finansal krizin ardından 2010'da çıkarılan Dodd-Frank tasası, Amerikalı yasakoyucuların 2008 krizinin ardından piyasanın kırılganlığını azaltma arayışı kapsamında swap denetimlerini genişletti. "Ayırma" kuralı olarak bilinen tasarı, hisse, bazı emtia ve temizlenmemiş kredi türevlerinin, mevduat sigortası ve Fed'in iskonto penceresine girişi olan banka birimlerinde ayrılmasını gerektiriyor.

Regülatörler, bankalara gönderdikleri mektuplarda, swap aktivitelerini durdurmak mı, yoksa düzgün bir şekilde sermayelendirilmiş bağlı şirketlerine mi kaydırmak istediklerine karar vermeleri gerektiğini söyledi.