Advertisement

ABD'nin Wisconsin eyaletinde kar yağışı ve soğuk nedeniyle buzlanan yoları açmak amacıyla yeni bir yöntem denenmeye başlandı. Ülkenin en büyük süt ürünleri üreticilerinin bulunduğu eyalette belediye, kar yağışı nedeniyle donan yolların buzunu peynir suyundan oluşan bir solüsyonla çözme yoluna gitti.


Amerika'nın Kanada sınırındaki Wisconsin eyaletine bağlı Milwaukee'de belediye yönetimi, kentte üretilen peynirlerden kalan suları boşa harcamamak hem de yolardaki buzlanmayı engellemek amacıyla stoklarında bulunan peynir sularını geri dönüşüm amaçlı kullanmaya başladı.


New York Times'ta yer alan habere göre, şehirde bir aydır denenen uygulama ile buzlanan yollara tuz içeren peynir suyu dökülüyor.


Tuzlu peynir suyu kullanımında başarılı olmaları durumunda belediye olarak çok ciddi tasaarruf yapabileceklerini belirten Milwaukee Bay View Belediye Meclis Üyesi Tony Zielinski, ''Peyniri mümkün olan her yerde kullanmayı deniyoruz'' derken, sonuçların olumlu olması durumunda ülke çapında bütün belediyelerin, daha kullanışlı ve ucuz olan bu yöntemi tercih edeceklerine inandığını söyledi.


Şehir yönetimi, peynir suyu yönteminin bazı sorunları da beraberinde getirebileceği üzerinde dururken, tuzlu peynir suyunun sokakta bırakacağı koku ve bazı kemirgenleri çekme ihtimali ise vatandaşları korkutuyor.


Kış aylarında ortalama 1 metre kar yağışı alan eyalet, 2012'de yollara saçtığı 44 bin ton kaya tuzu için yaklaşok 10 milyon dolar para harcamıştı.


Kuru tuz kullanımında yol üzerinde iyi dağıtılamadığı için her zaman yüzde 30 civarında kayıp yaşandığını belirten yetkililer, peynir suyu ile karışık şekilde kullanılan tuzdan ise daha fazla verim elde edildiğini, şu ana kadar yeni yöntem ile ilgili bölge sakinlerinden herhangi bir şikayet almadıklarını bildirdi.