Advertisement

Japon Nikkei 225 Endeksi'nin 2007'den bu yana ilk kez 16,000 puanın üzerine çıkmasıyla yen, dolar karşısında 5 yılın en düşüğüne yakın seviyeden işlem gördü.

Japon yeni, dolara karşı Tokyo saati ile 14:28'de yüzde 0.1 değer kaybederek 3. gününde de değer kaybetti. Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.5 tırmandı. Asya Borsalarının çoğu bugün Noel tatili sebebiyle kapalı. Çin'de 7 günlük repo faizi, merkez bankasının finansal sisteme fon enjekte etmesinin ardından 2. gününde de düşüş kaydetti.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda bugün bir iş dünyası lobisine, Japon ekonomisinin bu yıl düzgün toparlanma yolunda olduğunu söyledi.  Japonya dün Aralık için yayınladığı ekonomik görünüm raporunda 2009'dan bu yana ilk kez "deflasyon" kelimesini kullanmadı. ABD'de dayanıklı tüketim malı siparişleri ve yeni konut satışları Kasım'da beklentinin üzerinde yükselerek, Fed'in bu ay tahvil alımlarını azaltım kararını açıkladığı toplantıda bahsettiği ekonomik güveni destekledi.

Yendeki değer kaybının, ABD ekonomisindeki güçlenmeden kaynaklandığını ve Japon hisselerinin alım nedeninin açık olduğunu söyleyen Şanghay'daki Zheshang Securities Co.'nun stratejistlerinden Wang Weijun, zayıf yenin Japonya'nın ihracat odaklı ekonomisi için iyi olduğunun altını çizerek, Düşük miktara bakıldığında, Çin merkez bankasının fon enjeksiyonunun bir hayli "sembolik" olduğunu ve muhtemelen yıl sonuna doğru para piyasası oranlarının yukarıda kaldığını görüleceğini belirtti.

Bu yıl yüzde 15 ile Bloomberg Korelasyon Ağırlıklı Endeksler'deki 10 gelişmiş ülke parası arasında en sert düşmüş olan yen, dolar karşısında 20 Aralık'ta 104.64 düzeyinden Ekim 2008'den bu yana en düşüğünü kaydetmesinin ardından bugün, dünkü kapanışından 104.38 düzeyine geriledi. Japon yeni, euro karşısında yüzde 0.06 zayıflayarak 142.70'e geriledi ve geçtiğimiz hafta 142.90'dan kaydettiği  5 yılın en düşüğüne yakın seyretti. Euro, dolara karşı yüzde 0.1 değer kaybederek 1.3671 seviyesine geri çekildi.