Advertisement

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları dün, ABD'de dayanıklı tüketim malı siparişlerinin beklenenin üzerinde yükselmesi ile güçlenen büyümenin benzin talebini artıracağı düşüncesi ile son beş günde dördüncü kez yükselerek kapandı.

Petrol fiyatları yüzde 0.3 kadar yükseldi. ABD'de dayanıklı tüketim malı siparişleri Kasım ayında yüzde 3.5 artış kaydetti. Petrol ayrıca Güney Sudan'da bazı üretim merkezlerinin kısmi olarak kapanması ile de yükseldi.

Connecticut merkezli Tradition Energy piyasa araştırma yöneticisi Addison Armstrong, "Dayanıklı tüketim malı siparişleri iyi geldi ve bu da piyasa için yardımcı bir unsur, ekonominin güçlendiğine dair işaretler veriyor. Ham petrol Sudan haberleriyle de yön buluyor" ifadelerini kullandı.

Şubat vadeli WTI petrolün varil fiyatı 31 sent kadar yükselerek New York saati ile 12:02'de Nymex'te 99.22 dolardan işlem gördü. Fiyatlar 2013'te yüzde 8.1 yükseldi. Tüm kontratlarda işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 72 altında seyretti. Nymex'te işlemler dün Noel arifesi nedeniyle yarım gün sürdü. Nymex 26 Aralık'a kadar kapalı kalacak.

Şubat vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise Londra merkezli ICE Futures Europe'da 34 sent ilerleyerek 111.90 dolar oldu. Hacim son 100 gün ortalamasının yüzde 73 altında seyretti. Brent petrol ile WTI arasındaki fark 12.68 dolar olarak kaydedildi.