Advertisement

Çin Merkez Bankası'nın finansal sisteme nakit enjekte etmesinin ardından para piyasası oranlarının 2. gününde de düşüş kaydetmesiyle Çin Borsası 3 haftanın en büyük yükselişini kaydetti. Yuan, 20 yılın zirvesine yakın seyretti.

Asya piyasalarının Noel tatili sebebiyle kapalı olamsından ötürü işlem hacminin yüzde 43 aşağıda seyretmesiyle birlikte, Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 kazançla 2,100.965 puana çıktı. Petrol üreticisi PetroChina Co. ve teknoloji şirketleri değerlendi. Bankacılık sistemindeki fonlama mevcudiyetinin göstergesi olan 7 günlük geri alım oranı 86 baz puanlık düşüşle yüzde 5.59'a geriledi.

Çin Merkez Bankası, 2011'den bu yana borçlanma maliyetlerindeki en büyük tırmanışın, Şanghay, Hong Kong ve New York'ta işlem gören Çin hisselerinde satışlara neden olmasının ardından bankalara daha fazla nakit vermek için adımlarını artırdı.

Düşük faizlerin piyasanın sakinleşmesine yardımcı olduğunu belirten Founder Securities Co.'nun analistlerinden Gao Hui,  "Fonlama maliyetleri yıl sonundan önce mali fon transferlerinin yardımıyla kontrol edilecek" dedi.

Çin Merkez Bankası (PBOC), geçtiğimiz haftaki 300 milyar yuanlık nakit enjeksiyonunun yetersiz olmasının ardından dün yüzde 4.1 getiri ile 29 milyar yuanlık 7 günlük repo kontratı enjekte etti. PBOC'nin hamlesinin ardından 7 günlük repo faizi Şubat 2011'den bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

Dalgalanan 7 günlük repo faizi için gereken sabit ödeme olan 1 yıllık faiz swapları bugün yüzde 4.97'de seyretti. 1 yıllık faiz swapı 23 Aralık'ta yüzde 5.13'ten rekor kırdı.