Advertisement

Pacific Investment Management Co.'nun CEO'su Muhammed El-Erian, Business Insider'da kaleme aldığı yazısında Türkiye'deki son gelişmeleri değerlendirdi.

Son gelişmeler ve yabancı sermayeye bağlılığının Türkiye'deki finansal piyasaları sert vurduğunu belirten El-Erian, hisselerin "Siyasi krizin ekonomik büyümeye zarar vereceği, yabancı yatırımları azaltacağı, sermaye çıkışına neden olacağı, kısa vadeli fon akışını uzaklaştıracağı ve uluslararası rezervleri boşaltacağı" tahminlerine uygun bir şekilde sert satış gördüğünü, devlet ve kurumsal tahviller arasındaki risk spreadinin (faiz farkı) genişlediğini ve kurun ciddi oranda zayıfladığını söyledi.

Öte yandan El-Erian, piyasalardaki bu aksaklıkların, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sorunları çözeceği beklentisiyle, diğer piyasaların Türkiye'deki gelişmeleri sakin bir şekilde izlemesiyle çeliştiğine dikkat çekti.

El-Erian, Türkiye'deki piyasaların ötesinde zarar verecek, siyaset bakımından bu belirsiz sürecin önlenmesi için "Erdoğan'ın iç siyaset yaklaşımını benimsemesi ve olaylara bir an önce açıklık getirmesi gerekiyor" dedi.

Muhammed El-Erian'ın yazısında "(Başbakan Erdoğan) Bunu dış müdahale ve yargının taraflı olduğu söylemlerinden daha az şikayet ederek önleyebilir. Bu süreçte Erdoğan'ın kendisine yöneltilmiş suçlamalara açıklık getirmeli ve siyasi ortaklarının bazılarını daha az savunmalıdır. Ayrıca krizin ekonomik sonuçları ile etkin bir şekilde ilgilenebilmesi için merkez bankasının da bağımsızlığını sağlaması gerekiyor" ifadeleri yer aldı.

El-Erian yazısını, "Erdoğan'ın bunu etkin bir şekilde idare edememesi hâlinde, yatırımcıların "Türkiye'deki finansal kurumlardaki yatırımlar, küresel talebin etkisi ve gelişen piyasalardaki sıkıntılı güven üçlüsünü" fiyatlamaya başlamasıyla bu etki daha fazla piyasaya yayılabilir" diyerek sonlandırdı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Aralık 2013 Cumartesi, 02:01 Misafir iran yaktin bizi.butun olayin arkasinda iran dan alinan petro ve dogal gaz.130 milyar dolarin uzerinde altin eldegistirdi.amerika ambargo uyguluyor bizimkiler iran a altin satiyor hem de turk lirasi uzerinden.amerika 6 ay seyretti iran la ilgiskileri duzeltmek icin. simdi islem tamam .ne altin var turk parasi karsiligi ne de petrol/dogal gaz. hadi erdogan gibisi yok ancak onun da dis politika yapmasini ogrenmesi gerekiyor. burda elimizden geleni yapiyoruz ancak erdogan avrupa dan amerika ya cok kisiye bas agrisi veriyor.
27 Aralık 2013 Cuma, 11:37 Misafir giren para bizim deyildi , böyle bagmsiz ekonomi olmaz. onun bunu elinde canimiz ,,faizi ceksin yokari tcmb baska care yok.
27 Aralık 2013 Cuma, 11:00 Misafir hem borçleri bitir,hem dünyanin yatirimi ve açilimini gerçekleştir,hemde yolsuzluk yap eğer bu hükümet yolsuzlık yaptı ise öncekiler ne yaptı?yatırım yapmadan borçları arttırdığına göre asıl yiyenler bu durmdan memnun değil.yada hazır kasalar dolu iken biran önce başa geçelim yiyelim havasındalar.
Kapat