Advertisement

Brown Brothers Harriman & Co.'dan Marc Chandler, son bir yılda 10 gelişmiş ülke para birimi arasında en fazla kazandıran para birimi olan euronun, para bloku ekonomilerindeki toparlanma ve küresel büyümenin Avrupa ürünlerine olan talebi artırması ile birlikte daha da değer kazanabileceğini söyledi.

Chandler, radyo programı "Bloomberg Surveillance"ta Tom Keene'e yaptığı değerlendirmede, Euro Bölgesi'nin en uzun süreli resesyon döneminde kamu harcamalarını düşürmeleri ile birlikte, borçlanma maliyetlerinin son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktığı İspanya ve İtalya gibi ülkeler toparlanmaya başlıyor ve yatırımcıların geri getiriyor," dedi.

Çevre ülkelerin tahvillerinde alımların sürmesinin gerçek bir hikaye olduğunu söyleyen Chandler, "Avrupa'ya düşük tavsiye veren çok sayıda yatırımcı, İtalyan, İspanyol ve diğer çevre Avrupa ülkelerinin tahvillerini alıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Avrupa ortak para birimi, son bir yılda, Bloomberg Korelasyon Ağırlıklı Endeksleri tarafından izlenen diğer dokuz gelişmiş ülke para biriminin tümü karşısında değer kazandı. Euro ve Danimarka Kronu dolar karşısında geçen yıl yüzde 4.2 değer kazandı ve 16 önemli para birimi arasında en çok kazandıran paralar oldu. 18 üyeli Avrupa ortak para birimi dolar karşısında bugün yüzde 0.7 düşerek 1.3672 seviyesine indi.

Bloomberg'in anketine katılan 84 analist ve ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, euronun dolar karşısında 2014 yılının sonuna kadar 1.28 seviyesine değer kaybetmesi bekleniyor.

Euro Bölgesi ekonomisi, 2011 yılının sonundan başlayarak altı çeyrek üst üste daraldıktan sonra, geçen yıl büyümeye döndü. Ekonomi, Haziran ve Eylül'de sona eren çeyrek dönemlerde, sırasıyla yüzde 0.3 ve yüzde 0.1 genişledi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, ekonominin bu yıl yüzde 1 büyümesi bekleniyor. ABD ekonomisinin ise aynı dönemde yüzde 2.6 büyümesi öngörülüyor.