Advertisement

Bakır fiyatları, stoklar düşüşe devam ederken ve ABD'de hizmet sektörü ve fabrika siparişlerinin büyüdüğünü gösterebilecek veriler öncesinde yükseldi.

3 ay vadeli bakır kontratı Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.3 artışla Tokyo saatiyle 10:31'de 7,334.75 dolara çıktı. Fiyatlar, 2 Ocak'ta 5 Haziran'dan beri en yüksek seviye olan 7,460 doları görmesinin ardından geçen hafta yüzde 0.9 kayıp yaşadı.

Londra, Şanghay ve New York borsalarında işlem gören toplam bakır stokları Kasım 2012'den beri en düşük seviyeye geriledi. Bugün ABD'de hizmet sektörü ve fabrika satışlarınının büyüdüğünü gösterebilecek veriler, Fed'in aylık tahvil alımını 85 milyar dolardan 75 milyar dolara indirme kararını destekleyici nitelikte olacak.

"Stoklar düşerken, ABD ekonomisindeki bir iyileşme piyasaya destek verecek," diyen Tokyo merkezli Astmax Asset Management Inc'nin fon yöneticisi Tetsu Emori, bakırın 7,300 dolar seviyelerinde destek bulacağını belirtti.

LME stokları 42 işlem günü art arda düşerek Ocak'tan bu yana en düşük seviye olan 359,075 tona geriledi. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'ndaki stokları geçen hafta nerdeyse bir senenin en zayıf seviyesi olan 125,654 tona indi. Bloomberg anketine katılan 8 trader ve analist, bakırın bu hafta yükselmesini bekliyor.

Mart vadeli bakır kontratı yatay seyirle Şanghay'da ton başına 51,910 yuandan (8,579 dolar) işlem gördü. Mart vadeli bakır kontratı yatay seyirle New York'ta pound başına 3.359 dolar olarak kaydedildi.

LME'de çinko da yükselirken, alüminyum, nikel, ve kurşun yatay seyretti. Kalay işlem görmedi.