Advertisement

Dolar, TL karşısında bugümn 2,1948 ile yeniden tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Kurdaki bu yükseliş, diğer gelişen ülke para birimlerindeki değer kaybı ile paralel gerçekleşti. Ancak Türk Lirası, siyasi belirsizlikler ve piyasanın Merkez Bankası'nın atacağı adımların belirsiz olduğunu düşümmeleri ile birlikte, diğer gelişen para birimlerine oranla daha fazla değer kaybı yaşadı.

Güne 2,18 lira civarında başlayan dolar, kademeli olarak yükseldi ve 2,19 seviyesini aşarak önce 2,1913 ve daha sonra da 2,1932 ve 2,1948 ile rekorlar serisi oluşturdu.

Bu hafta başından itibaren tatilden dönmeleri dolayısıyla yabancı derinliğinin önceki iki haftaya göre artacağını belirten analistler, siyasi açıdan uzun vadedeki belirsizliklerin devam etmesi halinde kurda kalıcı bir düşüşten bahsetmenin zor olduğunu değerlendiriyor.

Merkez Bankası'nın Döviz satım ihalelerine rağmen politik gelişmelere bağlı olarak bozulan risk algılamalarının Türk lirası üzerindeki baskıların belirginleşmesine neden olduğunu ifade eden analistler, Türkiye'ye ilişkin algılamaların Türk lirasının seyri açısından belirleyici olacağı haftada yükseliş eğiliminin devam edebileceğini tahmin ediyor.

Analistler, Dolar/TL paritesinde 2,15 seviyesinin destek olduğunu belirterek, 2,19 seviyesinin üzerinde kalıcılığın devam etmesi halinde direnç seviyesinin 2,21 olacağını öngörüyor.

Yarım dolar ve yarım eurodan oluşan sepet kur 2,5908 seviyesine kadar çıktı.

Dolar daha sonra 2,1895 seviyesine gerilerken, sepet kur 2,5829 seviyesine indi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Ocak 2014 Pazartesi, 11:37 Misafir merkez bankasının haberi yok galiba olanlardan ne kadar rahat hayret valla