Advertisement

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, geçen yıl Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,9 düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı Kasım ayı Perakende Satış Hacim Endeksi'ni açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, kasımda aylık bazda yüzde 0,9 oranında azaldı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,6 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,4 azalırken, gıda, içecek ve tütün satışları ise yüzde 2,9 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi ise kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 artış gösterdi. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8,6 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,3 yükseldi.

- Perakende ciro azaldı-

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro kasımda bir önceki aya göre yüzde 0,2 oranında azaldı. Aynı ayda, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,9, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,2 azalırken, gıda, içecek ve tütün satışları ise yüzde 4,7 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 18,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 11,7 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 3 artış kaydetti.

AA