Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi günü dünkü kapanışına göre 576,62 puanlık yükselişle 68.598,61 puandan tamamladı.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 0,85 oranında değer kazanırken toplam işlem hacmi 4 milyar lirayı aştı. Güne satıcılı başlayan Borsa İstanbul'da, BIST 100 endeksi ilk seansta 67.283,99 puana kadar geriledikten sonra etkisini artıran alışlarla yükselişe geçerek en yüksek 68.949,54 puanı gördü.

İlk seansın hemen ardından yayımlanan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'ye ilişkin raporunda, iç şokların, yatırımcıların ülke kredi algısına zarar verme kapasitesinin altının çizildiği ve yatırımcıların Türk finansal varlıklarına ilişkin risk primlerini artırdığı belirtilirken, Türkiye'nin mevcut kredi notunun var olan riskleri içerdiğini ve yaşanan gelişmelerin Türkiye'nin "BBB-" olan ülke reytingini etkilemediği kaydedildi.

Türkiye'nin ekonomik büyüme tahminlerine de yer verilen açıklamada, 2014 yılında Türkiye'nin büyümesinin yüzde 3,2 olabileceği ifade edilirken, "Merkez Bankası'nın Döviz piyasası müdahaleleri süresiz devam edemez. Para biriminin zayıflığı, döviz riskine maruz Türk şirketleri için tehdit oluşturuyor. Ekim ayında belirttiğimiz gibi otoritelerinin aksamaya neden olabilecek ekonomik şoklardan kaçınmak için politika düzenlemeleri yapacağını düşünüyoruz" değerlendirmeleri yapıldı.

Yayımlanan raporun TL varlıkları üzerinde etkisinin pozitif olduğu görülürken, Dolar/TL paritesi 2,18'in üzerinden 2,1580'e kadar geriledi. Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 10,39 seviyesinden yüzde 10'un altına düşerken, BIST 100 endeksi de ikinci seansta 69.000 puan sınırını test etti.

Analistler, dolar/TL kurunun 2,1550 seviyesinin destek konumuna gelebileceğini belirterek, bu seviyenin üzerinde kalındığı sürece yükseliş eğiliminin devam edebileceğini, aşağı yönlü kırılması durumunda ise 2,12 seviyelerinin gündeme gelebileceğini kaydediyor.

BIST 100 endeksinin ise 67.500 seviyesinin üzerinde yeni hedefinin 70.000 puan ve üzeri olduğunu ifade eden analistler, yarın ABD'de açıklanacak Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanakları ve aralık ayı ADP özel sektör istihdam verisinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını vurguluyor.

AA