Advertisement

(17:30'da güncellendi)

Batı Teksas ham petrolü (WTI), dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de ham petrol stoklarının yükselişin 6. haftasına girildiğinin göstermesi beklenilen veriler öncesinde kazanç ve kayıp bölgelerinde gidip geldi.

Bugün gelecek olan Enerji Enfermasyon İdaresi verileri öncesindeki Bloomberg anketine göre, ham petrol stokları geçen hafta 2.75 milyon varil azaldı. Distile yakıtların Ekim'den beri en sert yükselişini kaydederken benzin stokları 5 ayın zirvesine ulaştı. Brent petrol Irak'taki olayların ihracatı olumsuz etkileyebileceği endişeleriyle yükseldi.

"Bugün dalgalı bir gün göreceğiz ve piyasa yön belirlemeye çalışıyor," diyen Connecticut merkezli Tradition Energy'nin analisti Gene McGillian, "Ham petrol stoklarında bir azalış bekliyoruz ama üretim artabilir. Yatırımcılar Irak'taki şiddet olaylarının stokları olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini değerlendiriyorlar," diye ekledi.

Şubat vadeli WTI kontratının varil fiyatı Nymex'te 2 sent kadar artarak 93.69 dolara yükseldi. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 27 altında seyretti.

Şubat vadeli Brent petrol 33 sent yükselerek, Londra merkezli ICE Futures Europe'da varil başına 107.68 dolardan işlem gördü. Brent ile WTI arasındaki fark 13.99 dolar olarak kaydedildi. Fark dün 13.68 dolardan kapanmıştı.

(17:30'da güncellendi)