Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Perakende şirketleri ve Nintendo Co.'nun dünkü yükselişin ardından geri adım atmasıyla Tokyo Borsası düştü. Topix Endeksi 5.5 yılın zirvesinden gevşedi.

Çin'in oyun konsollerindeki yasağı kaldırdığını açıklamasının ardından dün yüzde 11 değerlenen Nintendo, bugün yüzde 2.8 değer kaybetti. Topix Endeksi'ndeki 163 perakende şirketini izleyen gösterge, dün Temmuz 2007'den bu yana en yükseğini kaydetmesinin ardından yüzde 1.1 geriledi. Süpermarket zinciri Daiei Inc., operasyonel kâr tahminini indirmesinin etkisiyle yüzde 7 düştü. Sony Corp., 2 yılda akıllı telefon satışlarını iki katına çıkarma planlarını açıklamasının ardından yüzde 4.2 primlendi.

Topix Endeksi, Tokyo saati ile 12:39 itibariyle yüzde 0.6 aşağıda 1,297.94 puandan işlem görüyor. Endeksteki 33 sektörün 32'si düşüş kaydetti. Nikkei 225 Endeksi de yüzde 1.2 kayıpla 15,927.42 puana indi. ABD Çalışma Bakanlığı yarın yeni işe alım ve geçtiğimiz ayki işsizlik oranını açıklayacak. Piyasalar 13 Ocak'ta tatil sebebiyle kapalı olacak.

Shinkin Asset Management Co.'nun yatırım yöneticilerinden Tomomi Yamashita, "Dünkü kazançlar aşırıydı, bu nedenle yatırımcılar bugün kâr alımı yapıyor. 3 günlük bir haftasonumuz olacak, aynı zamanda da ABD'den istihdam verileri gelecek. Yatırımcılar, bunların öncesinde pozisyonlarını kapamayı istiyor" dedi.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri büyük bir değişiklik kaydetmedi. S&P 500 Endeksi dün Fed'in tutanakları ve beklenenden iyi gelen istihdam verilerinin, tahvil alımlarının azaltımını hızlandırabileceği endişesiyle yüzde 0.1'in altında düşüş kaydetti.

Fed'in 17-18 Aralık toplantısının tutanaklarında, "Üyelerin çoğunluğu tahvil alımlarının devam etmesiyle marjinal faydasının azaldığı görüşünde. Üyeler ayrıca ek varlık alımlarının marjinal maliyetinin de finansal istikrara yönelik riskleri artırdığı ve finansal sektörde risk alımlarının aşırıya kaçma potansiyeli konularında endişeli" ifadeleri yer aldı.