Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(17:40'da güncellendi)

Brent ham petrol stokları, Kuzey Denizi'ndeki Buzzard petrol sahasındaki üretimin durması ve Kuzey Irak'ta silahlı kişilerin petrol borularına saldırmalarıyla, yükselişe geçti.

Londra'daki vadeliler, Buzzard ile ilgili bilgi sahibi 2 kişinin verdiği bilgilere günlük 200,000 varil üreten sahada üretim dün durdu. Irak'taki saldırı bu yıl Kerkük bölgesindeki boru hatlarına yapılan 2. saldırı olarak kayıtlara geçti. Brent ile Batı Teksas arasındaki fark New York'ta bir ayı aşkın en yüksek seviyeye çıktı.

"Buzzard'daki üretimin durması piyasayı yukarı çıkardı," diyen New York merkezli Again Capital LLC'nin ortağı John Kilduff, "Kuzey Denizi'ndeki arz kesintileri geçen sene fiyatları tekrar tekrar yukarı çıkarmıştı. Ek olarak, bazı jeopolitik olaylar piyasayı destekliyor," diye görüş bildirdi.

Şubat vadeli Brent kontratının varil fiyatı 54 sent kadar artışla New York saatiyle 10:04'te Londra merkezli ICE Futures Europe'da 107.69 doları gördü. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 9.3 altında seyretti.

Şubat vadeli WTI kontratı Nymex'te 18 sent çıkışla varil başına 92.67 dolardan işlem gördü. Kontrat dün 1.34 dolara inerek 27 Kasım'dan beri en düşük seviye olan 92.33 dolara geriledi. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 13 altında seyretti. Fiyatlar bu sene başından beri yüzde 6 düştü.

Brent petrol ile WTI arasındaki fark, 4 Aralık'tan beri en yüksek seviye olan 15.38 dolar olarak kaydedildi.

(17:40'da güncellendi)