Advertisement

Avrupa'da kredi derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmelerindeki oynamaları limitleyecek bir düzenlemeye gidilirken, Almanya'nın AAA kredi notu Standard & Poor's (S&P) tarafından teyit edildi.

S&P, ülkenin "bayağı farklılaşmış ve rekabetçi ekonomisi" ve "ihtiyatlı mali politikalarına" işaret ederek, Almanya'nın görünümünü teyit etti. Şirketin bugünkü açıklamasında, Euro Bölgesi'nin bazı bölgelerinde "yavaşça yatışan borç krizinin" düzenli bir şekilde çözümleneceğini belirtti.

Tahvil piyasaları not ve görünüm değişikliklerini genellikle görmezden gelir. Fransa'nın 10 yıllık tahvil faizleri, S&P'nin notunu düşürdüğü Ocak 2012'de yüzde 3.08'ken geçen sene rekor düşük seviye olan yüzde 1.66'ya geriledi. Faiz dünkü kapanışta yüzde 2.57 olarak kaydedildi.

Avrupa Birliği bölgede borç krizinin patlak vermesinin ardından getirdiği yeni kurallara göre, bu senenin başından beri S&P, DBRS Inc., Fitch Ratings ve Moody's Investors Service'in not ve derece kararlarının açıklanacağı tarihleri açıklaması gerekiyor. Kurallara göre, kredi derecelendirme kuruluşları artık her yıl üç karar hakkına sahipler ve en az her altı ayda bir notları tekrar değerlendirmek zorundalar.

Bu kurallarla, kuruluşların arz yapan şirketlere karar açıklamasının en az bir çalışma günü öncesinde bilgi vermeleri gerekiyor. Açıklamalar ya piyasaların kapanışından sonra ya da Avrupa Bölgesi'ndeki işlemlerin başlamasından en az bir saat önce sadece Cuma günleri yapılabilecek. Moody's'in Portekiz kararını bugün açıklaması bekleniyor.

Moody's Investors Service, Temmuz 2012'de Hollanda, Lüksemburg ve Almanya'nın kredi notunu negatife düşürdüğünü açıklamıştı. Almanya'nın Fitch'teki notu ise AAA.