Advertisement

İngiltere'de sanayi ve imalat üretimi Kasım ayında beklenmedik bir şekilde aynı kaldı ve inşaat sektörü bir yılı aşkın en sert düşüşünü kaydederek ekonominin 4. çeyrekte ivme kazanmakta zorlandığının işaretini verdi.

Bloomberg anketine katılan 25 ekonomistin medyan tahminine göre, ekonominin yüzde 15'ine tekabül eden sanayi üretiminin Kasım'da yüzde 0.4 yükselmesi bekleniyordu. Kısmen Kuzey Denizi petrolündeki düşüşe bağlı olarak petrol ve doğal gaz üretimi yüzde 3 geriledi.

"Veriler 4. çeyrekteki büyümenin anketlerin gösterdiği kadar güçlü olmayacağının sinyallerini veriyor," diyen Londra merkezli Capital Economics Ltd.'nin ekonomisti, gelir büyümesi ve yatırımların "2014'ün sanayi üretiminde devamlı büyüme yılı olacağını" gösterdiğini ekledi.

Veriler bugün Londra'daki Ulusal İstatistik Bürosu'ndan açıklandı. Başka bir veride, gayri safi milli hasılanın yüzde 6'sına tekabül eden inşaat sektörünün Haziran 2012'den beri en sert düşüşle yüzde 4 gerilediği açıklandı.

Verilerden sonra İngiliz sterlini dolara karşı düşüşünü devam etirdi ve Londra saatiyle 09:53 itibariyle yüzde 0.4 inerek 1.6408 dolar olarak kaydedildi.

Bu ay yapılan anketlerde, imalat, hizmet ve inşaat sektörleri büyümelerinin Aralık'ta hız kaybetmesi bekleniyor. Endeksleri hazırlayan Markit Economics yine de dördüncü çeyrekteki yüzde 1'lik ekonomik büyümeye işaret ediyor. Bu oran önceki üç aylarda yüzde 0.8 seyreden büyümenin hızlandığını gösteriyor.