Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), resmi internet sitesinde yapılan basın açıklamaları ile kurum başkanı tarafından yapılan açıklamalar dışındaki haberlere itibar edilmemesi gerektiğini bildirdi.

BDDK'dan yapılan açıklamada, son günlerde bazı basın ve yayın organlarında BDDK kaynak gösterilerek yapılan haberlerde, bankacılık sektörünün itibarını zedeleyebilecek ifadelere yer verilmesi nedeniyle kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulduğu belirtildi.

Bankacılık Kanunu hükümleri ile finansal piyasalarda güven ve istikrarın sağlanması, kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışması ve tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması görevinin BDDK'ya verildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu itibarla, kurumumuz resmi internet sitesinde yapılan basın açıklamaları ve kurum başkanı tarafından yapılan açıklamalar dışındaki haberlere itibar edilmemelidir. Bu bağlamda, 24 Aralık 2013 tarihli ve 2013/39 sayılı basın açıklamamızda yer verilen hususlara riayet edilerek finans sektörü ve ülkemizde faaliyet gösteren bankalar hakkında güven ve itibarı zedeleyici yayınlarda bulunulmaması ve gerçeğe aykırı bu tür yayınlardan kaçınılması kanuni bir zorunluluktur. Aksi takdirde Kanun ile verilen görev ve yetki çerçevesinde işlem yapılacağı hususunun bir kez daha hatırlatılmasında fayda görülmektedir."

AA