Advertisement

Tahvil alımlarının azaltılmasını destekleyen, St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD ekonomisinin güçlenmesiyle işsizlik oranının dördüncü çeyrekte yüzde 6.2'ye gerileyeceği tahmininde bulundu.

Bu yıl politika kararlarında oy hakkı bulunmayan Bullard, "Daha hızlı büyümenin önündeki birçok engel giderildi. Daha dik bir büyüme bekliyoruz, bu da işsizlik oranı üzerinde aşağı yönlü baskıyı artıracaktır" dedi.  

ABD'de istihdam Kasım ayında 74,000 yükselerek, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin en düşük tahmininin dahi altında gerçekleşti. İşsizlik oranı ise daha fazla insanın iş gücünden çıkması ile yüzde 7'den yüzde 6.7'ye gerileyerek, Ekim 2008'den bu yana en düşük seviyeye indi.

Bullard, "Mevcut işsizlik oranı, Eylül 2012'de başlatılan şu andaki ucu açık varlık alım programı zamanında belirlenen hedefin oldukça altında. Bu durum kesinlikle, Komite'nin program açısından ölçü olarak takip ettiği istikrarlı bir iş gücü piyasası yükselişi için önemli" ifadelerini kullandı.

St. Louis Fed Başkanı ayrıca, iş gücüne katılımdaki düşüşün önemli bir bölümünün, nüfusun yaşlanması gibi uzun dönemli faktörlerden oluştuğunu belirtti.

Fed, geçtiğimiz aydaki toplantısında, Başkan Ben S. Bernanke'nin 1930'dan bu yana en kötü resesyondan çıkmak için başlattığı, aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alımlarını 75 milyar dolara düşürme kararı almıştı.