Advertisement

Japonya'nın cari açığı Kasım'da ithalatın tırmanmasıyla rekor düzeye genişleyerek, sürdürülebilir ekonomik sıçramay inşa etmeye çalışan Başbakan Shinzo Abe'nin karşısındaki zorluklara dikkat çekti.

Tokyo'daki Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre ticaretin en geniş kapsamlı göstergesi olan cari açık 592.8 milyar yen oldu ve Bloomberg anketine katılan 24 ekonomistin medyan tahmini 368.9 milyar yeni aştı. Cari açık 1985'ten bu yana en yüksek düzeyine işaret ediyor.

Yendeki zayıflık ve nükleer santrallerin kapanmasından kaynaklanan enerji taleplerindeki artış Japonya'nın ithalat maliyetini tırmandırarak, Nisan'da yükselecek olan satış vergisiyle birlikte toparlanmaya gölge düşürüyor. Sürdürülebilir açıkta herhangi bir uzun vadeli değişiklik, yatırımcıların Japon hükümet tahvillerine güvenini de olumsuz etkileyebilir.

Rekor düzeydeki cari açığın, nükleer enerjisiz ve zayıf yenle, Japonya'nın mevcut ekonomik toparlanmasındaki değişikliği yansıttığını belirten Tokyo'daki Royal Bank of Scotland Group Plc'nin baş Japonya ekonomisti Junko Nishioka, bilançodaki eksikliklerin yenin daha fazla düşmesine yol açabileceğini söyledi.

Japon hisseleri, yenin dolar karşısında tırmandığı 3 günlük haftasonunun ardından yeniden açılmasıyla, düşüş kaydetti. Yen, dolar karşısında Tokyo saati ile 11:26 itibariyle yüzde 0.4 zayıflayarak 103.46'ya gerileyerek, yıllık bazda yüzde 13 düşüş kaydetti.