Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de Aralık'ta beklenenden zayıf gelen istihdam verilerinin anormal olduğunu söyleyen Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, "Tahvil alımlarının azaltımını desteklememem için görünümde çok büyük bir değişiklik olması gerekiyor. Ve bu zamana kadar gördüğümüz veriler böyle olmaktan çok uzakta" dedi.

Rik yöneticilerine konuşan Lacker, istihdam seviyesi ve yeni açılan pozisyon sayıları gibi istihdam piyasası göstergelerinin, işgücü piyasasında Fed'in aradığı türde sürdürülebilir ilerleme tablosu çizdiğini savundu.

Fed geçtiğimiz ay aylık tahvil alımlarını 85 milyar dolardan 75 milyar dolara indireceğini açıkladı. Yatırımcılar, merkez bankasının 2014 boyunca tahvil alımlarını azaltmasını beklese de, tarımdışı istihdamın Aralık'ta 74,000 kişilik artışla sınırlı kalması, yatırımcıları şüpheye düşürdü.

İstihdam piyasasında yavaşlamanın devam etmesi, Fed'in tahvil alımlarından çıkmaktan vazgeçirebilir. Yine de birçok analist, geçtiğimiz ayki zayıf rakamların geçici olacağını düşünüyor.

Öte yandan ABD istihdam piyasasının Fed'in azaltımı yapmasına yetecek güçte olduğunu düşünen Lacker, ekonominin genel görünümüne dair o kadar iyimser değil. Lacker, bu yıl büyümenin yüzde 2'ye, yüzde 3'ten daha yakın olacağını söyledi.

Lacker ayrıca politika yapıcıların enflasyon balonu endişelerine izin vermesinin hatalı olacağını savundu.