Advertisement

ABD endeks vadelileri, yatırımcıların Verizon Communications Inc. gibi şirketlerin bilançolarına ağırlık vermeleri ile yükselirken, piyasalar bir günlük tatil sonrasında bugün yeniden açılıyor.

Verizon, dördüncü çeyrek kârının beklentileri aşması ile New York ilk işlemlerde yüzde 1.3 yükseldi. General Electric Co., İngiliz petrol sahası hizmetleri şirketi Expro International Group'a teklif yapma planlarını açıklaması ile yükseldi. SolarCity Corp. ise JPMorgan Chase & Co. tarafından hisse notu düşürülmesi ile yüzde 3.5 kaybetti.

Standard & Poor's 500 Mart vadeli endeksi yüzde 0.3 yükselerek, New York saati ile 07:40'ta 1,840 puana ulaştı. Dün, Martin Luther King'in doğum günü tatili nedeniyle kapalı olan piyasalar bugün tekrar açılıyor. S&P 500 geçtiğimiz hafta içerisinde tüm zamanların zirve rekorunu kırmasına rağmen, bazı şirket bilançolarının beklentileri kaçırması ile haftalık bazda kayıp yaşadı. Dow Jones vadeli kontratları ise 64 puan, yani yüzde 0.4 artışla 16,461 puanda.

Paris'te bulunan State Street Global Advisors yöneticilerinden Frederic Jamet, "Risk ucuz. Hisse almak için hâlâ zaman var. ABD'de muhtemel bir sorun yok. Avrupa'da ise, sıfır büyümeden yavaşça, makul bir büyümeye ilerliyoruz" ifadelerini kullandı.

Bloomberg Küresel Anketi'ne göre, yatırımcılar, ABD'nin sanayileşmiş ülkelerdeki canlanmaya öncülük etmesiyle, ekonomi hakkında son beş yılın en iyimser dönemini geçiriyor. Ankete katılanların yüzde 72'si ABD ekonomisinin geliştiğini söylerken, bu oran bir yıl önceki ankette yüzde 53 seviyesindeydi.