Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Altın tahminlerini düşüren Morgan Stanley'e göre, altın, hisse senedi piyasalarındaki yükselişlerin güvenli liman niteliğindeki varlıklara olan ihtiyacı azaltması ve artan regülasyonun risk iştahını olumsuz etkilemesi ile birlikte, bu yıl kayıplarını daha da genişletecek.

Morgan Stanley analistleri Peter Richardson ve Joel Crane, bugünkü raporda, 2014 hedefinin yüzde 12 düşürülerek ons başına 1,160 dolara ve 2015 yılı tahmininin ise yüzde 13 indirilerek 1,138 dolara çekildiğini kaydetti. Analistler, küresel toparlanmanın hız kazanması ile birlikte daha yüksek faiz oranları riskinin artması sonucu, altının baskı altında kalmaya devam edeceğini belirttiler.

Altının 12 yıl süren boğa çıkışı, Fed'in, varlık fiyatlarında yükselişlere neden olurken enflasyonda artış sağlayamayan aylık tahvil alımlarını azaltma kararı alması ile birlikte, 2013 yılında sona erdi. Altın fiyatları geçen yıl yüzde 28 düştü ve 1981'den bu yana en hızlı yıllık kaybını gerçekleştirdi. Morgan Stanley'in bu yorumları, Goldman Sachs Group Inc. ve ABN Amro Group NV'den gelen aşağı yönlü tahminlere katkıda bulundu.

Morgan Stanley analistleri, "Fiyat performansı, genelde risk varlıkları ve özelde ABD hisse senetlerinin güçlü performans göstermeye devam etmeleri ve bunun sonucu portföy yöneticilerinin daha fazla güvenli liman varlıkları tutma ihtiyaçlarının azalması sonucu sıkıntı çekmeye devam edecek" dedi ve "Daha fazla sıkıntı gelecek" şeklinde görüş bildirdi.

Spot altın, 2013 yılında ortalama ons başına 1,410.89 dolar ve 2012'de 1,668.75 dolarda seyrettikten sonra, bugün önceki kapanışa göre fazla değişiklik göstermeyerek, Singapur saati ile 15:31'de 1,240.83 dolarda kaldı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksş geçen yıl 1997'den bu yana en iyi yıllık performansını gösterirken, altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın miktarı, Bloomberg'in derlediği verilere göre, yüzde 33 ya da 869 ton azaldı.

Goldman'ın Görünümü

Goldman Sachs analistleri, 12 Ocak'taki raporlarında, ABD merkez bankasının varlık alımlarını azaltması ile birlikte, altının önümüzdeki 12 aylık sürede 1,050 dolara düşeceği tahmininde bulundu. ABD, 10 Ocak'taki raporunda, altının 2014 yılını 1,000 dolarda sonlandırabileceğini kaydetti. London Bullion Market Association'ın (LBMA) anketine katılan traderlar ve analistlere göre, altın bu yıl ortalama 1,219 dolarda seyredecek.

Morgan Stanley, ETF'lerdeki varlıkların bu yıl 200 ton azalacağını ve 2015'te de 150 ton daha düşeceğini kaydetti. Richardson ve Crane, raporda, düşük fiyatların Çin'de fiziki talebi güçlendirdiğini, ancak bunun, yatırımcıların vadeli kontratlarda net uzun pozisyonlarını azaltmaları ve ETF varlıklarındaki düşüşten kaynaklanan kaybı tersine çeviremeyeceğini belirtti.

Geçen yıl muhtemelen Hindistan2ı geçerek dünyanın en büyük altın kullanıcısı haline gelen Çin'de artan talep, altının 31 Aralık'ta 1,182.52 dolar ile gördüğü altı ayın en düşük seviyesinden sıçrama yapmasına yardımcı oldu. Çin, Hong Kong hükümetinin verilerine göre, Hong Kong'dan 2013 yılının ilk 11 ayında 1,017 ton altın ithal etti. Bu, 2012 yılının toplamının neredeyse iki katı.

Fed politika yapıcıları, geçen ay, ekonomideki iyileşme ile birlikte, aylık varlık alımlarını azaltma kararı almalarının ardından, 28-29 Ocak'ta biraraya gelecek. Dün gelişmiş ekonomilerdeki iyileşme ile birlikte küresel büyüme tahminini artıran Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) başekonomisti Olivier Blanchard, Fed'in gösterge faizi 2015 yılında artıracağını kaydetti.