Advertisement

ABD'de işsizlik başvuruları, altı haftanın en düşük seviyelerinde tutunarak, tatil sonrası işten çıkarımların düşük seyretmeye devam ettiğini gösterdi.

İşsizlik başvuruları 18 Ocak itibarıyla sona eren haftada 1,000 kişi artarak, 326,000 oldu. Bloomberg anketine katılan 50 ekonomistin tahmin medyanı başvuruların 330,000 seviyesine geleceği yönündeydi. ABD Çalışma Bakanlığı açıklamasına göre, Columbia bölgesi verileri tahmini olarak hesaplanırken, bunun dışında herhangi bir olağan dışı durum kaydedilmedi.

ABD ekonomisindeki büyüme görünümüne yönelik yükselen iyimserliğin, işletmeleri ve tüketici harcamalarını desteklediği ve işten çıkarmaların durgun seyretmesini sağladığı düşünülüyor. Gelecek dönemlerde işe alımların yükselmesi ve bireysel gelirlerdeki artışın ise hanehalkının ilk çeyrekte istikrarlı bir talep göstermesini sağlayabileceği öngörülüyor.

TD Securities USA LLC'de ABD araştırma ve stratejisi yardımcı şefi Millan Mulraine, "İş gücü piyasasının zemini oldukça yapıcı bir durumda. Önümüzdeki iki ay boyunca, istikrarlı ekonomik performans ile birlikte, iş gücü piyasası verilerinde daha da yapıcı veriler göreceğimizi düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri 303,000 ile 355,000 arasında değişiklik gösterdi. Bir önceki haftanın verisi ise 326,000'den 325,000'e revize edildi.

Haftalık verilere göre daha az volatilite gösteren dört haftalık ortalama başvurular ise geçtiğimiz hafta 335,250'den 331,500'e geriledi. Aralık ayında ise ortalama, 343,750 seviyesindeydi.