Advertisement

Çin ekonomisi büyüdükçe ülkenin çıkarlarının da dünyanın geri kalanına yakınlaşacağını söyleyen Goldman Sachs Group Inc.'in CEO'su Lloyd Blankfein, bu süreçte Çin'in yuanı yönetiminden ötürü gözünün korkutulmaması gerektiğini belirtti.

Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan Blankfein, "Çin bunun yapmakta hatalı mı? Hayır. Diğer ülkeler karşı çıkarak hata mı yapıyor? Hayır. Ancak ara bulmak güç" dedi.

ABD Hazine Bakanlığı Ekim'de yuanın değerinin ciddi boyutta altında olduğunu söylerken, ülkeki "Döviz manipülatörü" olarak adlandırmaktan kaçındı. Çin Komünist Partisi'nin ekonomiyi modernleştirme yönünde adımlar atmasıyla Çin Merkez Bankası Kasım'da kura yaptığı günlük müdahaleleri sonlandırma planını açıkladı.

Asya'nın en büyük ekonomisi Çin'in küresel ekonominin daha büyük kısmını oluşturmasıyla Çin'in özelleştirme çabalarının önemli olduğuna dikkat çeken Blankfein, şimdilik Çin'in "farklılığı" çok zor bir duruma neden olacak.

"Dünyanın en büyük ticaretçisinin, yönetilen biri kuru var" diyen Blankfein, "Bu Çin'in ihtiyaçlarına uygun. O zaman bu beyan farklı bir şekilde gelecek. 'Çin'in para biriminin yönetiliyor olması kimseyi ilgilendirir mi?' Evet, karşısında yönetilen para birimlerine sahip olanları ilgilendirir. Bu nedenle çözülmeli" dedi.