Advertisement

Microsoft Corp., görevinden ayrılmaya hazırlanan Steve Ballmer'ın görevindeki son günlerinde internet üzerinden yazılım hizmeti ve oyun konsolü satışlarını artırmasıyla geçtiğimiz çeyrekte beklentinin üzerinde kâr ve ciro açıkladı.

Microsoft'un cirosu 31 Aralık'ta sonlanan 2. mali çeyrekte yüzde 14 artışla 24.5 milyar dolara çıkarak, analistlerin 23.7 milyar dolar beklentini aştı. Şirketin hisseleri seans sonrası işlemlerde değerlendi.

Yeni CEO arayışında olan dünyanın en büyük yazılım şirketi, yeni bir organizasyon uygular ve Nokia Oyj'un telefonz cihazı biriminin alımını kapamaya çalışırken, 10 yılın en büyük geçiş dönemini yaşıyor. Tatil sezonunun denk geldiği çeyrekte yeni XBox One oyun makinasını tanıtan Microsoft, geleneksel programlarının giderek zayıflamasına rağmen Azure ve Office 365 gibi internet üzerinden yazılım satışlarını artırdı.

Rakamların iyi olduğunu söyleyen Fort Pitt Capital Group Inc.'in analistlerinden Kim Forrest, satışların oldukça güçlü olduğunu, Xbox'un bu yıl kazanan olduğunu ve PC üreticilerine satılan Windows satışlarının da önceki çeyrek kadar kötü olmadığını dile getirdi.

Microsoft'un hisseleri bilançonun açıklanmasının ardından seans sonrası işlemlerde yüzde 5.5 değerlendi.