Advertisement

Yatırımcılar kurumsal bilanço verilerini izlerken Çin'de öncü imalat endeksin daralmaya işaret etmesi üzerine New York Borsası düştü; Dow Jones Endeksi 1 ayın en düşüğüne geriledi.

Cliffs Natural Resources Inc., Avrupa'daki emtia üreticilerindeki düşüşü devam ettirerek yüzde 4.3 geriledi. JPMorgan Chase&Co. ve American Express Co. en az yüzde 1.9 değer kaybederek finansal şirketlerdeki kayopları sürdürdü. American Eagle Outfitters In., CEO'sunun ayrılacağını söylemesinin ardından yüzde 7.8 düştü. Netflix Inc., beklentinin üzerinde müşteri büyümesi tahmininde bulunması sonrasında yüzde 16 tırmandı.

Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 0.9 kayıpla 1,828.46 puana, Dow Jones Endeksi yüzde 1.1 düşüşle 16,197.35 puana indi. Amerikan borsalarında 7.4 milyar hissenin el değiştirmesinin ardından işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 22 üzerinde seyretti.

Amerikan hisselerinin tüm değerlemeler ve giderek iyimserleşen beklentilerin kesişiminde olduğunu ve bu birleşimin, kusursuz olmayan tüm haberlere karşı hisseleri kırılgan hâle getirdiğini belirten Janney Montgomery Scott LLC'nın baş yatırım stratejisti Mark Luschini, dün piyasanın Çin'den gelen öncü verilerden ötürü biraz endişeli açıldığını ve veri puanlarının da bu endişeyi azaltmadığını söyledi.