Advertisement

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM), 2013 yılı ve 2014 projeksiyonlarının anlatıldığı, "Yıllık İhracat Değerlendirme Toplantısı" gerçekleştirildi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, yüksek kurun ihracatçıyı da rahatsız ettiğini dile getirdi.

2014 yılının ihracat açısından olumlu bir yıl olacağının altını çizen Büyükekşi, bu yıl için temel hedeflerinin orta vadeli programda (OVP) açıklanan 166,5 milyar dolarlık rakama ulaşabilmek olduğunu söylerken, 2013'te Türkiye'nin istediği sıçramayı yapamadığını dile getirdi.

Büyükekşi son dönemdeki kur artışlarına da değinerek, "İhracatçı yüksek kur istemiyor, ihracatçı rekabetçi bir kur istiyor" dedi. "İhracatçı Birliklerimizin 2014 yılı ihracat öngörüleri, sadece mal ihracatında 166,7 milyar dolar" diyen Büyükekşi, bu hedefin OVP toplam ihracat hedefini karşıladığını vurguladı.

İhracatçıların 2014 beklentilerini dolarda 2,12, euroda 2,80, sepet kurda ise 2,46 olarak sıralayan Büyükekşi, büyüme tahminlerinin ise 3,9 olduğunu belirtti.

Büyükekşi, Avrupa Birliği yolunda yapılan çalışmaları önemsediklerini dile getirirken, katma değerli ürün ihracatı için inovasyon ve ar-geye çok önem verdiklerini ifade etti ve "Bu sene ilk olarak inovasyon endeksi çalışmasını firmalara açacağız. Bu çok önemli bir çalışma" sözlerini kullandı.

Merkez Bankası'nın kararlarına da değinen Büyükekşi, TCMB'nin 2013 yıl sonu için hedef kur vermesinin sıkıntı yarattığı yorumunu yaptı.