Advertisement

Çin Yeni Yılı tatilinin öncesinde artan nakit talebini karşılamak için Çin merkez bankasının bu hafta 375 milyar yuandan fazla para enjekte etmesinin ardından Çin'de para piyasası oranı düştü.

Çin Merkez Bankası 24 Aralık'tan bu yana ilk kez ters repo işlemleri uygulayarak, ters repo kontratlarını, Şubat 2013'teki Çin Yeni Yılı tatilinin öncesindeki haftada 662 milyar yuan enjekte edilmesinden bu yana en yüksek miktarda fon enjekte etmek için kullandı. Para otoritesi küçük bankalara fon sağlamak için de Kalıcı Kredi Mekanizması'nı da genişletti.

Çin'de bankalararası fonlama miktarının göstergesi olan 7 günlük repo oranı Şanghay saati ile 98 baz puan düşerek yüzde 4.42'ye geriledi. Para piyasası oranı yüzde 4.91 düzeyinden 16 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesine işaret etti ve geçtiğimiz haftaki seviyenin 75 baz puan altına geriledi. Çin'de para piyasası oranının geçtiğimiz yılki ortalaması yüzde 4.23'tü.

Merkez bankasının bu haftaki büyük ölçekli enjeksiyonunun para piyasalarındaki mevsimsel volatilitenin düşürülmesine yardımcı olduğunu söyleyen Pekin'deki Founder Securities Co.'nun analistlerinden Zuo Junji, bunun proaktif bir şekilde para arzını gevşeteceği anlamına gelmediğini aktardı.

7 günlük repo oranının dalgalanması için gereken sabit ödemelerin göstergesi 1 yıllık swap oranı yüzde 0.01 azalarak yüzde 4.90'a geriledi.