Advertisement

(12:30'da güncellendi)

Fed'in tahvil alımlarını azaltması ve yavaşlayan ekonomik büyümenin sermaye çıkışına neden olacağı endişesiyle gelişen piyasalar endeksi haftalık kayıplarını genişletti; MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi 4 ayın en düşüğüne geriledi. Rus rublesi 5 yılın en düşük düzeyine indi.

Ranbaxy Laboratories Ltd., Hindistan hisselerinin Ekim ayından beri rekor yüksek düzeyinden düşmesiyle yüzde 20 kayıp yaşadı. Endonezya hisseleri Ekim'deki en yüksek düzeyinden düştü. Güney Kore wonu ve Rus rublesi, dolar karşısında en az yüzde 0.6 zayıfladı. Şanghay Bileşik Endeksi, para piyasası oranlarındaki düşüşe bağlı olarak yükseldi. Piyasa zamanlama göstergeleri geliştiricisi Tom DeMark, endeksin birkaç gün içinde dibi görerek, geri sıçrayabileceğini söyledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Hong Kong saati ile 16:07 itibariyle yüzde 0.7 kayıpla 957.46 puana gerileyerek bu haftaki yüzde 1.5'i bulan kayıplarını genişletti. Hisseler, Çin'de öncü imalat endeksinin daralmasının ardından Çin ekonomisindeki zayıflık sinyallerinden ötürü değer kaybetti. Fed'in tahvil alımlarına ilişkin endişeler gelişmekte olan ülke paralarında 5 yılın en sert düşüşüne neden oldu. Gelişmekte olan piyasalara yatırılan fonlardan 22 Ocak'ta sonlanan haftada 2.4 milyar dolarlık çıkış oldu.

Para birimlerinin, ekonomik büyümenin zayıflaması ve kazançların büyümemesinden ötürü değer kaybettiğini belirten Mirae Asset Global Investments Pvt.'nin yatırım genel müdürü Gopal Agrawal, "Fed azaltım hızını artırırsa likidite de kuruyabilir" dedi.

(12:30'da güncellendi)