Advertisement

Gelişen piyasa paralarında 5 yıldan bu yana görülen en sert satışlar, Fed'in tahvil alımlarını azaltımıyla birlikte artan siyasi ve finansal istikrarsızlığın boyutunu ortaya koymaya başlıyor.

Türk Lirası dün rekor düşüğünü test ederken, Ukrayna grivnası 4 yılın en düşüğüne indi ve Güney Afrika randı 2008'den bu yana ilk kez 11 düzeyinin altına geriledi. Arjantinli politika yapıcılar, Döviz piyasalarındaki desteği azaltarak pezoyu devalüe etti ve 12 yılın en sert düşüşünü kaydetmesine izin verdi.

Gelişen piyasa paraları, Fed'in tahvil alımlarını azaltacağının ilk sinyalini vermesiyle yatırımcıların dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkelerine güvenlerini yitirmesiyle kayıplarını genişletiyor.  Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika, 2008'deki finansal krizin ardından küresel büyüme motorları olarak öne çıkarken, gelişen piyasa ülkeleri şimdi dünyanın finansal istikrarını tehdit ediyor.

Mevcut ortamın gelişen piyasalar için çok "hastalıklı" olduğunu söyleyen New York'taki Societe Generale SA'nın stratejistlerinden Eamon Aghdasi, "İki adet çok sorunlu faktör var: Fed politikasına ilişkin belirsizlik ve Özellikle Çin'deki büyüme endişeleri. Şu anda çıkıp gelişen piyasalarda alım yapmayı gerekçelendirmek güç" dedi.

Gelişen ülke paraları dün HSBC Öncü Çin İmalat Endeksi'nin Çin'de imalatın 6 aydır ilk kez daralabileceğine işaret ederek, büyümenin hız kaybettiği endişelerini artırmasıyla sert satışlar gördü.

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Ocak 2014 Cuma, 14:06 Misafir haber okunursa kapılara koşup gidilebilecek ülkelerdeki durumun bizden daha iç açıcı olmadığı anlaşılır. tabi tuzu kuru olur gelişmiş bir ülkede negatif faize bile katlanabilecek heybesi dolu yabancı yatırımcılar için durum kolay! yerli yatırımcılar gaza gelip dünyanın zararını etme pahasına kapılara filan koşmamalı ayağını yorganına öre uzatıp küresel ateşin sönmesini beklemeli...
24 Ocak 2014 Cuma, 13:42 Misafir ülke ekonomisini idare etmek kolay ama dünya ekonomisi şuan dengesiz amerika bir ara kötüydü yatırım paraları geişen ülkelere aktı şimdi ise pa ra akışı tersine döndü. dünya kısır döngüde . para akışını dengede tutmak lazım. tüm dengeleri bozan bence amerika. sebep ise doların tüm ülkelerde geçen para olması. doları dünya parası olmaktan çıkarmak lazım. dengeyi bozan dolardır. ekonomi profesörlerıne önerimdir.
24 Ocak 2014 Cuma, 10:49 Misafir kendimizi artık ukrayna'yla karşılaştırdığımıza göre durumumuz iyice ümitsiz demek. hani dünyanık parmakla gösterdiği bir ülkeydik? yangın var, kapılara koşun.