Advertisement

ABD'deki güçlü toparlanmanın, Fed'in tahvil alımlarında daha fazla azaltıma gideceği spekülasyonunu artırması ve Çin'de beklentinin altında kalan ekonomik verilerin etkisiyle Asya paraları bu hafta zayıfladı.

ABD'de Aralık'ta 2. el konut satışlarının 2006'dan bu yana en iyi yılını kaydetmesi ve işsizlik başvurularının 6 haftanın en düşüğüne yakın seyremesi üzerine Bloomberg-JPMorgan Asya Dolar Endeksi 2. haftasında da düştü. Devam eden ekonomik toparlanma sinyalleri, Fed'in gelişen piyasalara fon girişini tırmandıran tahvil alımlarını azaltmaya devam edeceği spekülasyonlarını artırdı. Asya'nın en büyük ekonomisi Çin'de imalat bu ay daralmış olabilir.

Çin'den gelen zayıf verinin dolar gibi güvenli varlıkların taleplerini artırdığını söyleyen Seul'daki Daishin Economy Research Institute'ün Döviz analistlerinden Hong Seok Chan, "ABD'nin azaltım beklentilerinin dolara sürekli destek sağlıyor" dedi.

Won, 17 Ocak'tan bu yana yüzde 1.6 düşerek 1076.68 düzeyine geriledi ve 7 haftanın en kötü haftasını kaydetti. Malezya ringgiti yüzde 1.1 düşüşle 1 ayın en büyük kaybını vererek 3.3320 seviyesine geri çekildi. Hint rupisi yüzde 0.1 değer kaybederek 62.175'e, Endonezya rupisi ise yüzde 0.7 zayıflayarak 12,180 seviyesine geriledi.

28-29 Ocak'ta toplanmaya hazırlanan Fed, Ocak'ta aylık tahvil alımlarını 10 milyar dolar indirerek 75 milyar dolara düşürdü. ABD dolarının 10 para birimi karşısındaki hareketini izleyen Bloomberg Spot Dolar Endeksi 9 günün 8'inde yükseldi.