Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre halkın önemli bir bölümü, son 10 yılda zengin ile fakir arasındaki gelir adaletsizliğinin daha da arttığına inanıyor. Bunun azaltılması için zenginlerden ve dev şirketlerden daha fazla vergi alınmasının adaletsizliği engelleyebileceğini düşünüyor.

PEW Araştırma şirketi ve USA Today'in 15-19 Ocak tarihleri arasında bin 504 yetişkinle yaptığı ankete göre, anket katılımcılarının yüzde 65’i son 10 yılda ABD'de zengin ile diğer halk arasındaki gelir farkının açıldığına inanıyor.

ABD’deki Demokratlar’ın yüzde 90'ı, devletin, zenginler ile halkın kalan çoğunluğu arasındaki gelir uçurumunu, önemli ölçüde düşürebileceği görüşünü paylaşırken, Cumhuriyetçiler’in sadece yüzde 45'i bu görüşü savundu.

Genel olarak devletin ''müteşebbis ruha'' müdahale etmemesini savunan Cumhuriyetçiler’den yüzde 23'ü, gelir adaletsizliğinin önüne geçmek için devletin ''daha fazla'' çaba sarfedebileceğini belirtirken, yüzde 15'i devletin bu konuda ''çok fazla'' bir şey yapmaması gerektiğini ve yüzde 33'lük bir oran ise devletin hiçbir şey yapmamasından yana olduğunu açıkladı.

Demokratlar’ın yaklaşık yüzde 75'i fakirliğin azaltılması için zenginlerden ve firmalardan alınacak vergilerin artırılmasından yana olduğunu beyan etti.

Ankete katılanların yüzde 73'ü, 7.2 dolar olan federal asgari saat ücretinin 10 dolara çıkarılmasından yana olduklarını ifade ederken, yüzde 63'lük bir çoğunluk ise işsizlik ücretinin bir yıl daha uzatılması görüşünü dile getirdi.