Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD endeks vadelileri, gelişen piyasa para birimlerindeki düşüşle gerileyerek, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin 2. haftalık kaybına yöneldiğinin sinyallerini verdi.

International Game Technology, ilk çeyrek kârının analistlerin beklentilerinin altında gelmesiyle yüzde 10 zayıfladı. Microsoft Corp., şirketin analistlerin tahminlerinin üstünde gelen rekor seviyedeki ciro ile yüzde 2.6 arttı. Starbucks Corp., çeyrek kârının beklentilerin üstünde gelmesiyle yüzde 1.4 yükseldi.

Mart vadeli S&P 500 vadelileri yüzde 0.6 düşüşle New York saatiyle 07:40'da 1,813.5 puana indi. Dow Jones Endeksi 89 puan gerileyerek bugün 16,062 puan olarak kaydedildi.

"Gelişen piyasa paralarında çok güçlü satışlar kaydedildi," diyen Londra merkezli BTIG Ltd.'nin hisse senedi stratejisti Nick Xanders, "Ruble, rupi, real, rand. Bunların hepsi düşüyor ve sebebi tahvil alımı azaltımı. Gelişen piyasaların büyümelerinden fayda sağlayan birçok şirket şimdi sıkıntı yaşıyorlar," diye görüş bildirdi.

Rus rublesi bugün yüzde 1.1 gerileyerek değer kaybını bu sene yüzde 4.7'ye genişletti. Hint rupisi yüzde 1.2 inerken, Güney Afrika randı yüzde 1.3 kaybederek, Ekim 2008'den bu yana en düşük seviyesini gördü. Türk lirası ise ABD doları ve euro karşısında rekor seviyeye düştü.