GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

James Bond filminin son serisi "Skyfall"in aksiyon sahnelerinin çekildiği Adana'da, Almanlar tarafından 1912 yılında yapılan 99 metre yüksekliğindeki Varda Köprüsü yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı oldu.

Merkez Karaisalı ilçesi Hacıkırı (Kıralan) köyünde bulunan, yöre halkı tarafından "Koca Köprü" diye anılan köprü, Almanlar tarafından inşa edildiği için Alman köprüsü olarak da biliniyor. Çelik kafes taş örme tekniğiyle yapılan köprü, 1888 yılında Osmanlı Hükümdarı 2. Abdulhamit ile Alman İmparatoru Kaiser Willhem tarafından imzalanan sözleşmeyle İstanbul-Bağdat-Hicaz Demiryolu hattını tamamlamak üzere inşa edildi.

Köprü, "James Bond" filminin son serisi olan "Skyfall"in aksiyon sahnelerinin çekilmesinin ardından tarihinin en hareketli günlerini yaşıyor. Skyfall filminde James Bond'u canlandıran aktör Daniel Craig'in düştüğü sahneyle hafızalarda yer edinen köprü, doğa, tarih ve fotoğraf meraklısı çok sayıda ziyaretçinin uğrak mekanı haline geldi.

Adana'dan sabah saatlerinde trene binen gruplar, Hacıkırı İstasyonu'nda inip köprüyü ve çevresini gezdikten sonra, tekrar trenle şehre dönüyor.


- Köylüler için gelir kapısı oldu

Ziyaretçi saysının artmasıyla Varda Köprüsü, köy halkı için de yeni bir ekmek kapısı oluşturdu. Kimi köylüler köprünün çevresinde oluşturdukları mekanlarda Adana'nın yöresel lezzetlerini yerli ve yabancı turistlere sunuyor.

Köylülerden Mustafa Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Skyfall" filminin ardından özellikle hafta sonları çok sayıda kişinin köprüye gelerek burada vakit geçirdiğini belirtti.

Bölgeye gelenleri en iyi şekilde ağırlamaya çalıştıklarını ifade eden Avcı, ziyaretçilere Adana'nın yöresel ürünlerinden yapılmış sıkma, gözleme ve közde çay ikram ettiklerini dile getirdi. Avcı "11 yıldır bölgedeyim. Özellikle filmin ardından İngiltere, ABD, Rusya ve Fransa'dan gelenler var. Köyümüzün gelişimi açısından Varda köprüsü çok önemli. Gelen turistleri en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyoruz" dedi.

Advertisement