Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Ukrayna'da muhalefet, devlet başkanı Viktor Yanukoviç'in teklifini değerlendirdi.

Meydandaki sahnede toplanan muhalefet liderleri Arseny Yatsenyuk (Batkivşçina), Vitaliy Kliçko (UDAR) ve Oleg Tyagnibok (Svoboda) yaptıkları ortak açıklamada, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'le gerçekleşen toplantının içeriğini ve kararlarını açıkladı.

Alandaki kalabalığa seslenen Vitaliy Kliçko, bu sene içinde devlet başkanlığı seçimleri yapılmasını istediklerini ve görüşmelere devam edeceklerini söyledi.

Yanukoviç'in başbakanlık görevi önerdiği Arseny Yatsenyuk ise "Ben sorumluluğu üzerime almaya hazırım, biz ülke için sorumluluk almaktan korkmayız, Ukrayna'yı AB'ye taşıyacağız" dedi.

Yatsenyuk teklifin ancak taleplerinin tamamının karşılanması ve 16 Ocak'taki yasaların iptal edilmesi halinde kabul edilebileceğini söyledi.

Bugün akşam saatlerinde sona eren üç saatlik krizden çıkış toplantısında Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, muhalefetteki Batkivşçina (Vatan) Partisi lideri Arseny Yatsenyuk'a başbakanlık, UDAR (Darbe) partisi lideri Vitaliy Kliçko'ya ise insan haklarından sorumlu başbakan yardımcılığı görevini önermiş ayrıca 16 Ocak'ta kabul edilen yasalarda değişikliğe gidileceğini açıklamıştı.

Öte yandan Yanukoviç, olaylarda tutuklananlar için de af ilan edileceğinin sinyalini vermişti.

Toplantı sonrası bir açıklama yapan Devlet Başkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Andrey Portnov, tarafların, güvenlik güçlerinin ve göstericilerin, eylemlerin sürdüğü Kiev sokaklarının boşaltılması konusunda anlaştıklarını söylemişti.

Ukrayna'da devlet başkanlığı seçimlerinin 2015, parlamento seçimlerinin 2017 yılında yapılması gerekiyor.

-Gerginlik devam ediyor

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de iki aydan fazladır devam eden hükümet karşıtı gösteriler gerginliğini koruyor.

Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in muhalefet parti liderleriyle bir araya gelmesinin ardından gelişme kaydedildiği ifade edilirken, göstericilerin, çatışmaların yer yer devam ettiği Avrupa Meydanın'da bulunan Ukrayna Evi'ni ablukaya aldığı bildirildi. Yaklaşık 200 kadar polisin bulunduğu Ukrayna Evi'ne taarruza geçen göstericiler kapıları ve pencereleri kırarak içeride bulunan polisler için koridor açıp çıkmalarını talep ettiler. Ukrayna Evi binasını sabaha kadar terketmeyen polislerin içinde yaralıların olduğu bildirilirken,olay yerine arabulucu olarak bazı milletvekilleri ve muhalefet Udar (Darbe) Partisi Lideri Vitaliy Kliçko'nun geldiği bildirildi.

AA