Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Kriz tartışmalarının yeni başladığı 2008'de Fransa maliye bakanı olarak Davos'a farklı gündemle katılmış olan Christine Lagarde'ın 6 yıl sonra IMF başkanı olarak gündemi çok da farklı görünmüyor.

Uluslararası Para Fonu Başkanı Lagarde, İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda Arjantin'in devalüasyona giderek kur krizi endişelerini güçlendirmesiyle, kriz mücadelesinin hâlâ sonlanmadığı konusunda uyardı. Lagarde, politika yapıcılara varlık balonları ve deflasyona karşı dikkatli olma çağrısında bulundu.

Lagarde'ın endişesinin temelinde, ABD'de mortgage kriziyle başlayan finansal krizin, aralarında Fransız BNP Paribas SA'nın da olduğu bankalara yayılmasına tanık etmişliği ve paranın sınırlar arasında özgürce dolaşıyor olabildiğini anlamış olması yatıyor. ABD ve Avrupalı yetkililer geçtiğimiz hafta Davos'ta iyimser konuşmalarda bulunurken, Lagarde, aşırı yüksek seviyedeki işsizlik ile birlikte ilerlemenin "dengesizliğine" karşı uyardı.

Bir şok olması durumunda, deflasyon riski olduğunu söyleyen Lagarde, "Krizin bize öğrettiği, tahmin etmediğimiz yerlerden balon beklemek ve aşırı tedbirli olmamız gerektiği" dedi.