Advertisement

Asya Borsaları, küresel ekonomik toparlanmanın bozulduğu endişelerinin, yatırımcıları riskli varlıkları satmaya itmesiyle 7 ayın en sert düşüşünü kaydetmeye hazırlanıyor.

Sony Corp. yüzde 3 değer kaybederek Japon ihracatçılar arasındaki düşüşü devam ettirdi. Hindistan'ın en büyük otomobil üreticisi Tata Motors Ltd., yönetici direktörü Karl Slym'in ölümü sonrasında yüzde 4.7 düştü. Dünyanın en büyük polisiklon üreticisi GCL-Poly Energy Holdings Ltd., Çin'in bu yıl beklentinin altında kurulu güneş enerjisi kapasitesi hedeflemesinin ardından yüzde 4.4 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 15:07 itibariyle yüzde 2.1 düşüşle 134.79 puana gerileyerek, kayıplalrını 4. haftasına taşıdı ve 6 Eylül'den bu yana en düşük kapanışına hazırlanıyor. Japon Topix Endeksi, yenin 7 haftanın en yüksek düzeyini test etmesi üzerine yüzde 2.8 düştü. Küresel hisseler, gelişen piyasa paralarındaki sert satışların, yatırımcıları güvenli varlık arayışına itmesiyle 24 Ocak'ta Haziran'dan bu yana en büyük düşüşünü kaydetti.

Küresel hisse yatırımcıları arasındaki iyimserliğin azalmaya başladığını söyleyen Saison Asset Management Co.'nun Tokyo'daki portföy yöneticilerinden Tetsuo Seshimo, "Geçtiğimiz yılıun sonuna doğru çok yükselmelerinin ardından piyasalar hız kaybediyor" dedi.

Çin'de öncü imalat göstergesinin Ocak'ta 6 ayın en düşüğüne gerileyerek, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin yavaşladığı endişelerini artırmasıyla Mayıs'tan bu yana en sert düşüşünü kaydetmeye hazırlanıyor. Endeksteki hisseler 24 Ocak itibariyle tahmini kazançlarının 13 katından fiyatlanırken, Standard&Poor's 500 LEndeksi 15 kaktı, Stoxx Europe 600 Endeksi de 14 katından değerleniyor.