Advertisement

(15:25'te güncellendi)

Euro, Almanya'da iş dünyası güveninin 2 buçuk yılın zirvesine tırmanarak Avrupa'nın en büyük ekonomisinde büyümenin hızlandığına işaret etmesi sonrasında, yen karşısında yedi haftanın en düşüğünden tırmandı.

Güney Afrika randı 16 büyük para biriminin 14'ü karşısında gerilerken, Güney Kore wonu gelişen piyasa hisselerinin Kasım'dan bu yanaki en büyük düşüşünü genişletmesi üzerine 6. gününde de zayıfladı. Türk Lirası, Merkez Bankası'nın yarın toplantı yapacağını açıklaması ile rekor düşük seviyelerden toparlandı. Yen, Japonya'nın geçtiğimiz yıl rekor düzeyde dış ticaret açığı vermesinin ardından, dolar karşısında son üç günde ilk defa geriledi. Avustralya doları 3.5 yılın en düşüğünden geri sıçradı.

Londra'da bulunan Forex.Com Avrupa araştırma yöneticisi Kathleen Brooks, "Euro, ekonomik veriler ile büyüme görünümündeki ilerlemeden destek buluyor, özellikle de Almanya'dan gelen olumlu verilerden. Piyasadaki riskten kaçınma nedeniyle güvenli liman para birimlerinde yukarı yönlü hareket için daha zaman var gibi görünüyor" dedi.

Euro yen karşısında yüzde 0.5 yükselerek New York saati ile 140.61 yen olurken, 6 Aralık'tan bu yana en düşük seviye olan 139.20'ye dokundu. Euro dolar karşısında ise büyük bir değişiklik yaşamayarak 1.3670 dolardan işlem görürken, gün içinde 1.3717'ye kadar yükseldi. Yen dolar karşısında yüzde 0.5 kayıpla 102.86 yen seviyesine geriledi.

Almanya'da Ifo Enstitüsü'nün 7,000 yöneticiyle anket yaparak hazırladığı iş dünyası endeksi Aralık'taki 109.5 puandan Ocak'ta 110.6 puana çıktı. Bloomberg anketine katılan 45 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, endeksin 110 puana yükselmesi bekleniyordu.

(15:25'te güncellendi)