Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), miktar yöntemiyle 1 hafta vadeli repo ihalesi açmayarak daha önce duyurduğu üzere 1 günlük Ek Parasal Sıkılaştırmaya (EPS) gitti ve yüzde 9 faizli ilk EPS gününe başladı.

TCMB, daha önce ilan ettiği gibi bugün 1 hafta vadeli repo ihalesi açmadı ve Döviz satım ihalesinin asgari tutarını 100 milyon dolar olarak belirledi.

TCMB'nin bugünü istisnai gün ilan etmesi sonrasında piyasa yapıcısı bankalar da dahil olmak üzere tüm bankalar faiz koridorunun üst bandı olan yüzde 9,00 seviyesinden repo imkanını kullanacak ve bankalara piyasa yapıcısı repo imkanı üzerinden fonlama yapılmayacak.

Merkez Bankası, 30 Ocak 2014 tarihinde de EPS'ye gidecek ve döviz satım ihalesinde en az tutar 100 milyon dolar olacak.

TCMB, geçen hafta gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Kurul'un enflasyon görünümünü orta vadeli hedeflerle uyumlu hale getirmek amacıyla likidite duruşunun sıkılaştırılması gerektiğini belirtmiş, bu doğrultuda, EPS uygulanması gerekli görülen günlerde, bankalararası piyasadaki faizlerin yüzde 7,75 (marjinal fonlama oranı) yerine yüzde 9 civarında oluşmasının sağlanması kararlaştırıldığını ifade etmişti.