Advertisement

ABD'deki inşaat sektöründeki toparlanmanın buldozer ve ekskavatör satışlarını arttırmasıyla, dünyanın en büyük madencilik ve inşaat ekipmanları üreticisi Caterpillar Inc.'nin 2014 gelir ve ciro beklentileri analistlerin tahminlerinin üstünde arttı.

Şirketin bugünkü açıklamasında satışların yüzde 5 sapma oranıyla 56 milyar dolar olması bekleniyor. Bloomberg anketine katılan 13 ekonomistin tahminlerinin medyanı 55.5 milyar dolar şeklindeydi.

400 milyon ila 500 milyon dolar yeniden yapılandırma maliyetleri haricindeki kârın hisse başına 5.85 dolar olması bekleniyor. Kâr tahmini böylece ortalama beklentinin 5.77 dolar üstünde çıktı. Illinois merkezli Caterpillar da 2018'e kadar 10 milyar dolarlık hisse geri alımı planı yapacağını ve 1. çeyrekte 1.7 milyar dolarlık hisseyi tekrar satın alacağını açıkladı. New York'ta normal işlem saatinin başlamasından önce, hisseler yüzde 7.1 yükselerek New York saatiyle 08:32'de 92.25 dolar olarak kaydedildi.

İnşaat ekipmanları talebi Caterpillar'a madencilik şirketlerinden azalan siparişlerden gelen zararın limitlenmesi için yardım ediyor. En son gelen resmi verilere göre, ABD'de inşaat harcamaları Kasım ayında Mart 2009'dan beri en yüksek seviyeye çıkmıştı. New York merkezli RBC Capital Markets LLC'nin analisti Seth Weber'e göre, ABD'de hem mesken hem de mesken dışı inşaatleri iyileşecek.